Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-12 °C
AAA

Znikną niebezpieczne odpady z ul. Szyby Rycerskie w Bytomiu

#EkoSilesia
Do końca 2021 roku usunięte i zutylizowane zostaną odpady niebezpieczne porzucone na terenie działki przy ul. Szyby Rycerskie 8, gdzie nielegalnie zdeponowano 364 tony odpadów. Ich usunięcie będzie możliwe dzięki dotacji w wysokości 3 mln 245 tys. zł pozyskanej przez miasto ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Gospodarki Wodnej.

O szczegółach tego przedsięwzięcia rozmawiano dziś podczas konferencji prasowej z udziałem m in. Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby, Posła na Sejm RP Wojciecha Szaramy, Członka Zarządu Województwa Śląskiego Beaty Białowąs oraz prezydenta Mariusza Wołosza.

Niebezpieczne odkrycie

Niebezpieczne odpady przy Szybach Rycerskich zostały ujawnione 4 grudnia 2018 r. Wówczas pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska wraz z policją przeprowadzili kontrolę tego terenu, podczas której odkryto składowanie w sposób nielegalny niebezpiecznych odpadów w zniszczonych i zdeformowanych 200-litrowych beczkach, 1000-litrowych mauzerach oraz puszkach. Dla terenu, o którym mowa nigdy nie było wydanej decyzji dotyczącej gospodarowania odpadami.

Podczas kilkukrotnych oględzin miejsca zdeponowania odpadów, pobrano około 250 próbek nieznanych substancji znajdujących się w pojemnikach

mówił prezydent Mariusz Wołosz. 

Szczegółowa ekspertyza wykazała, że odpady zawierają substancje rakotwórcze, łatwopalne, toksyczne, stanowiące zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Odpady te zostały sklasyfikowane jako odpady z produkcji, przygotowania, obrotu produktów chemii organicznej, barwników i pigmentów, farmaceutyków, tłuszczów, środków dezynfekujących i kosmetyków, klejów, farb i lakierów, farb drukarskich, m.in. odpadów z rozpuszczalników – dodaje prezydent.


Łączna szacowana masa odpadów, które dzięki pozyskanej dotacji znikną z Szybów Rycerskich to 364 tony. Na tę ilość toksycznych odpadów składają się 263 pojemniki typu mauzer o pojemności około 1000 l, 198 beczek o pojemności około 200 l, 50 puszek o pojemności 25 l.

Aby pozbyć się problemu szkodliwych dla zdrowia i środowiska odpadów, władze Bytomia już 30 grudnia 2019 r. wystąpiły do NFOŚiGW o dofinansowanie usunięcia i utylizacji odpadów niebezpiecznych porzuconych na poprzemysłowych terenach przy ul. Szyby Rycerskie  8, której użytkownikiem wieczystym jest prywatna firma.

Dotacja na usunięcie odpadów

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wspiera samorządy w zakresie unieszkodliwienia odpadów niebezpiecznych, a z takimi mamy do czynienia w Bytomiu

mówi Jacek Ozdoba, wiceminister Klimatu i  Środowiska. 

Dzięki tej dotacji za kilka miesięcy nielegalne wysypisko zniknie i przestanie zagrażać środowisku i zdrowiu mieszkańców Bytomia.
Całkowita wartość przedsięwzięcia – załadunku, transportu i utylizacji niebezpiecznych odpadów to 4 mln 56 tys. 736 zł. Otrzymana przez miasto dotacja z NFOŚ stanowi więc 80% wartości przedsięwzięcia. Oprócz tego, gmina stara się jeszcze o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – 15% wartości przedsięwzięcia, czyli ok. 608 tys. zł. 5% będą stanowić środki własne gminy Bytom.

Bytom od wielu lat boryka się z problemem nielegalnego składowania odpadów. Razem z władzami miasta, które nadały tej sprawie priorytetowy status, robimy wszystko, by zmienić ten stan rzeczy. Dotacja, którą otrzymał Bytom jest szalenie potrzeba, bo odpady przy ul. Szyby Rycerskie są faktycznie bardzo niebezpiecznie. Mam nadzieję, że przy pomocy dobrego prawa będziemy mogli doprowadzić Bytom do porządku 

mówił Wojciech Szarama, poseł na Sejm R.P

W sprawie nielegalnie porzuconych przy ul. Szyby Rycerskie odpadów śledztwo prowadzi prokuratura.

W październiku Województwo Śląskie przyjęło strategię Zielone Śląskie 2030. Dokument ten mówi o tym, że mieszkańcy naszego województwa mają żyć w zdrowych, bezpiecznych warunkach. Będzie to możliwe wówczas, gdy z naszych miast znikną odpady zagrażające zdrowiu i życiu ludzi

mówiła Beata Białowąs, wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Obecnie trwa opracowanie dokumentacji przetargowej dotyczącej załadunku, transportu i utylizacji niebezpiecznych odpadów przy ul. Szyby Rycerskie. Proces uprzątnięcia odpadów powinien zakończyć się do końca 2021 r.


Komentarze