Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
3 °C
AAA

Zmiany w strefie płatnego parkowania w Bytomiu

Wiadomości
Nowe parkomaty, bezpłatny 20-minutowy postój w strefie, poprawa dostępności miejsc postojowych i zwiększenie ich rotacji poprzez rozszerzenie SPP o kolejne ulice w Śródmieściu, a także zmiana stawek za parkowanie.

21 czerwca, radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania, która wejdzie w życie już w lipcu br. Wprowadzone zmiany zostały poprzedzone szerokimi konsultacjami z mieszkańcami miasta oraz badaniami i analizami funkcjonowania SPP w Bytomiu.

Jedną z najważniejszych zmian, jaka zostanie wprowadzona już w lipcu będzie wprowadzenie bezpłatnego, 20-minutowego postoju na obszarze całej strefy płatnego parkowania. To efekt przeprowadzonych analiz oraz konsultacji z mieszkańcami, którzy podkreślali jak bardzo ułatwiłby im życie bilet zerowy w okolicach budynków użyteczności publicznej.

Wprowadzone uchwałą rozwiązanie ma umożliwić kierowcom bezpłatne pozostawienie pojazdu w strefie po pobraniu biletu zerowego na 20 minut. Warto podkreślić, że bilet zerowy na darmowe 20-minutowe parkowanie będzie można otrzymać na dany numer rejestracyjny tylko raz dziennie. Kierowcy parkujący pod siedzibą Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 będą mogli jak do tej pory korzystać z godziny bezpłatnego parkowania.

Kolejną zmianą, jaka czeka na kierowców, jest rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. To również efekt konsultacji społecznych oraz wniosków samych mieszkańców.

Z każdym rokiem rośnie liczba samochodów parkujących w śródmieściu. Ze względu na zbyt małą rotację pojazdów parkujących w ramach Strefy Płatnego Parkowania, kierowcy narzekają na brak możliwości pozostawienia samochodu nawet na krótki czas. Bardzo często kierowcy wybierają możliwość parkowania poza strefą, blokując tym samym miejsca parkingowe mieszkańcom w pobliżu swoich domów.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów przeprowadził w 2020 roku diagnozę sytuacji parkingowej oraz badania ankietowe, w których udział wzięło 1,1 tys. bytomian, w tym 35% respondentów mieszkających w obszarze SPP. Ponad 55% ankietowanych źle lub bardzo źle oceniła dostępność miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania. Dla ponad 30% biorących udział w badaniu remedium na problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego jest rozszerzenie obszaru SPP, m.in. o tereny znajdujące się w sąsiedztwie bytomskich szpitali czy też o tereny bezpośrednio graniczące z obszarem strefy.

Od lipca Strefa Płatnego Parkowania powiększy się o kolejne ulice: ul. Batorego, Kolejową, Chrzanowskiego (na odcinku od ul. Wyczółkowskiego do ul. Wrocławskiej), Sokoła (na odcinku od ul. Korfantego do ul. Matejki), Matejki (na odcinku od ul. Sokoła do ul. Katowickiej). pl. Michała Wolskiego. Tym samym liczba miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania zwiększy się do 1250 miejsc i obejmie 54 ulice w Śródmieściu

Nowe parkomaty, których montaż lada dzień rozpocznie się w naszym mieście, to następna zmiana, jaka czeka kierowców od lipca. Zanim zostaną one jednak dopuszczone do użytkowania muszą przejść odbiory i testy, a w tym czasie kierowcy parkujący w SPP będą otrzymywać - pozostawione za wycieraczką - informacje o nowych parkomatach, które będą sukcesywnie uruchamiane w strefie. W sumie będzie ich 97 na terenie SPP, a płatność w nich - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - będzie odbywać się tylko bezgotówkowo, czyli za pomocą karty płatniczej, system BLIK lub telefon komórkowy.

W lipcu zaczną obowiązywać również nowe stawki opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Obecnie obowiązujące stawki nie zmieniały się od 2008 roku, a zaplanowane zmiany pozwolą zwiększyć rotację aut w strefie płatnego parkowania w centrum miasta. Minimalna opłata za parkowanie będzie wynosić 1 zł, a opłacanie dalszego parkowania uzależnione będzie proporcjonalnie od długości czasu parkowania.

I tak za pierwszą godzinę zapłacimy 2,50 zł, za drugą - 3,00 zł, za trzecią - 3,60 zł, za czwartą i każdą kolejną godzinę - 2,50 zł. Warto podkreślić, że w porównaniu z innymi miastami Metropolii, jak: Katowice Gliwice, Chorzów - stawki za 1 godzinę parkowania w SPP w Bytomiu będą niższe o ponad 15%.

Dla mieszkańców i przedsiębiorców będą dostępne także opłaty abonamentowe:

  • abonament mieszkańca typu M za 12,5 zł miesięcznie dla parkujących, którzy wybiorą parkowanie na 2 wybranych ulicach, wydawany na okres od 3 do 12 miesięcy;
  • abonament mieszkańcy Strefy Płatnego Parkowania typu MSPP za 50 zł miesięcznie obowiązujący w całej SPP, wydawany na okres od 3 do 12 miesięcy;
  • abonament mieszkańca miasta typu BYTOM za 250 zł miesięcznie obowiązujący w całej SPP, wydawany na okres od 3 do 12 miesięcy;
  • abonament przedsiębiorcy typu P za 150 zł miesięcznie dla parkujących, którzy wybiorą parkowanie na 2 wybranych ulicach;
  • abonament przedsiębiorcy typu PSPP za 250 zł miesięcznie obowiązujący w całej SPP
  • oraz tzw. abonament typu K za 500 zł, który umożliwia parkującym korzystanie z wyznaczonej koperty na prawach wyłączności.

Wnioski na abonamenty można składać osobiście w budynku siedziby Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów przy ul. Smolenia 35 lub drogą elektroniczną adres: mzdim@mzdim.bytom.pl oraz zamówić poprzez stronę internetową: www.bytom.e-abonament.pl.

 

Źródło: UM Bytom


Komentarze