Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
24 °C
AAA

Zmiana stawki czynszu najmu za gminne lokale mieszkalne w Bytomiu

Wiadomości
fot. pixabay.com
Miasto sukcesywnie realizuje inwestycje związane z rewitalizacją, termomodernizacją oraz modernizacją energetyczną gminnych obiektów mieszkalnych, a także wykonuje remonty budynków i lokali komunalnych. Aby utrzymać tempo prowadzonych inwestycji i remontów w 2022 roku, a także mając na uwadze rosnące koszty związane z bieżącą eksploatacją gminnego zasobu mieszkaniowego, wprowadzone zostały nowe stawki bazowe czynszu najmu za gminne lokale mieszkalne.

Jakie będą zmiany stawek bazowych czynszu?

Zgodnie z Zarządzeniem nr 449/2021 z 10 listopada 2021 roku nowe stawki bazowe czynszu najmu za lokale mieszkalne za 1 mkw powierzchni użytkowej lokalu wyposażonego w łazienkę, gaz i w.c. wzrosną o 50 groszy i będą wynosić:
- w strefie I - 4,90 zł /dotychczasowa stawka wynosiła 4,40 zł za 1 mkw;
- w strefie II - 5,50 zł /dotychczasowa stawka wynosiła 5,00 zł za 1 mkw/.

Planowane remonty i inwestycje w miejskim zasobie komunalnym

Pozyskane środki będą mogły zostać przeznaczone na wykonanie niezbędnych prac remontowych w budynkach gminnych (jak np. naprawy dachów, stropów, klatek schodowych czy remonty przewodów kominowych), a także napraw lokali mieszkalnych, m.in. w zakresie wymiany stolarki okiennej czy też wymiany pieców grzewczych oraz naprawy balkonów. Bezpośrednim skutkiem zwiększenia skali prowadzonej przez gminę działalności remontowej i modernizacyjnej w posiadanym zasobie mieszkaniowym będzie poprawa jego stanu technicznego.

W nadchodzących latach miasto planuje także zrealizować szereg inwestycji w budownictwie mieszkaniowym, m.in. utworzone zostanie Centrum Usług Społecznych oraz przeprowadzona zostanie termomodernizacja i zmiana systemów ogrzewania nieruchomości w Śródmieściu czy remont budynków i lokali mieszkalnych w Bobrku. W przyszłym roku miasto będzie kontynuować rozpoczęte już projekty rewitalizacyjne na terenie Kolonii Zgorzelec, ale także w Śródmieściu i Rozbarku.

Kluczowymi projektami, które miasto planuje zakończyć na przełomie 2022/2023 jest utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Śródmieściu i Rozbarku za ponad 20 mln zł i termomodernizacja oraz zmiana systemów ogrzewania nieruchomości w Śródmieściu za prawie 24 mln zł.

Z innych inwestycji związanych z mieszkalnictwem są projekty związane z likwidacją niskiej emisji i termomodernizacją budynków miejskich za ponad 3,5 mln zł, a także rozpoczęcie remontu 2 budynków i 40 lokali mieszkalnych w Bobrku na łączną kwotę ponad 9 mln zł.

 

Źródło: UM Bytom


Komentarze