Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Zmarł Podpułkownik Stanisław Pakuła. Był żołnierzem organizacji "Wolność i Niezawisłość"

Wiadomości
fot. UM Jaworzno
We wtorek, 21 grudnia 2021 r., w wieku 91 lat, zmarł Podpułkownik Stanisław Pakuła ps."Krzewina", żołnierz organizacji Wolność i Niezawisłość . Społecznik, inicjator powstania pomnika potopionych górników z "Danuty" w Dąbrowie Narodowej.

Podpułkownik Stanisław Pakuła w 1947 roku mając niespełna 18 lat został aresztowany i sądzony we Włodawie. Tam usłyszał wyrok 15 lat więzienia. W areszcie spędził osiem lat, m.in. na Zamku w Lublinie, we Wronkach i Jaworznie, gdzie pracował w jaworznickich kopalniach.

Stanisław Pakuła, rokrocznie przy wsparciu Gminy i Wojska, organizował uroczystości ku czci poległych górników z Danuty. Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu. Jednak dzięki takim osobom jak podpułkownik Stanisław Pakuła pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wraz z Zastępcą Łukaszem Kolarczykiem oraz pracownikami Urzędu Miejskiego i Jednostek miejskich wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek z Radnymi, składają kondolencje oraz wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom zmarłego.

źródło: UM Jaworzno


Komentarze