Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
3 °C
AAA

Zmarł ceniony aktor Jan Bógdoł

Wiadomości
Zmarł ceniony aktor Jan Bógdoł - poinformował we wtorek Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, z którym artysta był związany ponad 20 lat, i gdzie w ostatnim czasie można było go oglądać w spektaklach "Wujek.81. Czarna ballada" oraz "Drach".

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego aktora seniora Jana Bógdoła, mistrza i przyjaciela - napisali jego koledzy z Teatru Śląskiego podkreślając, że był niekwestionowanym autorytetem artystycznym, moralnym i etycznym.

Jan Bógdoł urodził się 3 lipca 1930 r. w Katowicach. W 1957 r. ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych, m. in. w filmach Kazimierza Kutza.

Z Teatrem Śląskim związany ponad 20 lat. W 2017 r. minęło 60 lat od jego scenicznego debiutu. Grał także m.in. na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Nowego w Zabrzu, a na emeryturze - w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Jan Bógdoł miał w swoim dorobku również współpracę w teatrami alternatywnymi (Teatr Jota – występy m.in. we Francji). Wystąpił w eksperymentalnym spektaklu Lecha Majewskiego "Tramwaj", granym w Düsseledorfie z okazji Dni Kultury Województwa Śląskiego w 2002. Grał w też spektaklach autorskich Stanisława Bieniasza: "Biografia" i "Senator".

Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tworzenia i upowszechniania teatru.

Źródło: PAP
Foto: FB Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego 


Komentarze