Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
19 °C
AAA

Zielona energia z podziemi? To możliwe!

fot. ITG KOMAG/UM Gliwice
14 stycznia w gliwickim Instytucie Techniki Górniczej KOMAG odbyło się spotkanie ekspertów z samorządowcami z Gliwic, Zabrza, Katowic, Bytomia i Rudy Śląskiej, poświęcone projektowi Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Chodzi o wykorzystywanie infrastruktury nieczynnych lub zamykanych kopalń do wytwarzania energii elektrycznej w sposób ekologiczny, przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych.

Śląski System Magazynowania Energii to pionierskie rozwiązanie, wpisujące się w najnowocześniejsze światowe trendy. Pozwoli połączyć wizję zielonego, przyjaznego środowisku Górnego Śląska z jego obecnym, industrialnym wizerunkiem.

Zakłada utworzenie klastrów energii (branżowych związków przedsiębiorstw, instytucji i organizacji sektora energetycznego) w miastach, na terenach których znajdują się zamknięte bądź zamykane w nadchodzących latach zakłady górnicze.

W kopalniach tych, zamiast węglem, zajmowano by się słońcem i wodą, dzięki którym można by pozyskiwać nawet do 100 megawatów mocy elektrycznej na godzinę.

Tym sposobem każda z przeobrażanych prędzej czy później kopalń stanowiłaby wyspę magazynową z systemem zarządzania energią i dostarczaniem zgodnego z popytem strumienia energii, zasilanego z odnawialnych źródeł.

To na razie model, ale jego realizacja w pełnej skali już się rozpoczęła. Wstępnie wytypowano już 4 kopalnie, w których miałyby powstać pierwsze „banki energii”: KWK „Makoszowy” i Szyb Gigant w Zabrzu, KWK „Pokój I – Śląsk” – Ruch „Śląsk” w Rudzie Śląskiej oraz KWK „Centrum” w Bytomiu.

Chcielibyśmy wystartować z początkiem przyszłego roku, tak aby po 12 miesiącach ciężkiej pracy widoczne były pierwsze efekty w postaci magazynów energii służących konkretnym celom, takim jak zasilanie pobliskich przedsiębiorstw lub ładowanie pojazdów komunikacji miejskiej i samochodów elektrycznych. Takie rozwiązanie, na szerszą skalę, może gwarantować bezpieczeństwo energetyczne nie tylko dla regionu, ale i całego kraju

zapowiada dr hab. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach.

W lipcu minionego roku w Ministerstwie Aktywów Państwowych w Warszawie ITG KOMAG podpisał porozumienie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, Katowicką Specjalną Stefą Ekonomiczną w Katowicach oraz Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Dotyczyło ono utworzenia komitetu sterującego pracami nad projektem Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Realizacja tego przedsięwzięcia wiązałaby się m.in. z możliwością wnioskowania przez przyszłe klastry energii o środki z funduszy centralnych, np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

W czasach zbliżającej się dekarbonizacji projekt Śląskiego Systemu Magazynowania Energii to potrzebne i innowacyjne rozwiązanie, które niesie wiele korzyści dla miast i mieszkańców Górnego Śląska. Oprócz racjonalnego przeobrażenia pogórniczych obiektów, których dysponentem jest SRK, daje realne szanse na utrzymanie miejsc pracy – choć już w innej, bardziej zielonej branży energetycznej – i sensowne przekwalifikowanie pracowników zamykanych kopalń, a także na otwarcie w regionie nowych miejsc do inwestowania

komentuje ideę ŚSME prezydent Gliwic Adam Neumann.

Źródło: UM Gliwice


Komentarze