Zbliżają się premiery dwóch koncertów w dąbrowskiej Fabryce Pełnej Życia

Fabryka Pelna Zycia

Redakcja

24 maja, 2020

Premiery dwóch koncertów odbędą się 29 i 30 maja na internetowym profilu Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenia zastąpią planowany wcześniej festiwal, który nie może się odbyć z udziałem publiczności z powodu epidemii.

Fabryka Pełna Życia powstała na terenach dawnej fabryki obrabiarek Ponar-Defum, położonej w ścisłym centrum miasta - pomiędzy dworcem kolejowym, Pałacem Kultury Zagłębia i szkołą wyższą. Jak poinformował w niedzielę Adam Pawlicki z FPŻ, zrealizowano już nagrania, które widzowie będą mogli oglądać w przyszły weekend.

Artyści byli pod ogromnym wrażeniem atmosfery i wyjątkowości fabrycznych hal. Koncerty odbyły się w nieczynnych halach, które nie są przystosowane do tego typu wydarzeń. To była pierwsza nasza próba zrobienia koncertu w takich przestrzeniach, bo nie mogliśmy zorganizować występów na terenie Fabryki Pełnej Życia na otwartej przestrzeni dla widzów z powodu pandemii. Dlatego postanowiliśmy je nagrać i w przyszły weekend odtworzyć online na Facebooku – powiedział Pawlicki.

Na pierwszym koncercie zaprezentuje się Blinders, niezwykle popularny wśród fanów muzyki elektronicznej, mający na swoim koncie wiele zagranicznych występów w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji oraz Afryce. Jego oficjalny remix znanego utworu "So Far Away" autorstwa Davida Guetty i Martina Garrixa przekroczył liczbę 2 milionów odsłuchań na platformie Spotify.

Drugim koncertem będzie występ pianisty Tymoteusza Biesa i tancerki Judyty Pakulskiej. Tymoteusz Bies jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i laureatem wielu prestiz˙owych konkursów pianistycznych i kameralnych. Podczas koncertu zaprezentuje nam utwory Fryderyka Chopina i Franciszka Schuberta. Judyta Pakulska studiuje w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz w Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Zdobywała nagrody w krajowych mistrzostwach i eliminacjach mistrzostw świata i Europy International Dance Organisation, Opolskim Festiwalu Tańca i International Polish Cup.

Docelowo - zgodnie z opracowaną koncepcją - w nowym centrum, na terenie dawnej fabryki, ma powstać m.in. miejski rynek, amfiteatr, aleje dla pieszych i rowerzystów, promenady, parkingi, budynek mieszkalny dla młodych, inkubator przedsiębiorczości, restauracje, punkty usługowe i handlowe, hala targowa, klub fitness, miejsce na warsztaty i wystawy artystyczne, sale: audytoryjna i wystawowa, biura, reprezentacyjne powierzchnie komercyjne, a nawet wieża widokowa.

Początki dąbrowskiej fabryki sięgają lat 70. XIX wieku, gdy na tym terenie działał warsztat ślusarsko-kowalski, wykupiony przez Emila Skodę z Pilzna - twórcę popularnej czeskiej marki motoryzacyjnej. Zakład rozrastał się, przekształcając się w zakłady kotlarskie i mechaniczne Fitzner&Gamper. Przed II wojną światową firma zatrudniała już ponad 600 osób i oprócz kotłów, rozmaitych maszyn i instalacji, wytwarzała też m.in. elementy dla kolejnictwa. Po wojnie zakłady upaństwowiono. W 2015 r. zostały zlikwidowane jako ostatnie przedsiębiorstwo państwowe w woj. śląskim. (PAP)

Foto: Fabryka Pełna Życia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.0µg/m3