Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Zaszczepiono ponad 70 proc. mieszkańców DPS-ów w woj. śląskim

Wiadomości
W woj. śląskim szczepienia przeciw COVID-19 podano ponad 70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy wyrazili taką wolę – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W 16 DPS-ach szczepienia przesunięto na późniejszy termin, bo pojawiły się tam ogniska zakażeń. Choruje w sumie 121 pensjonariuszy.

W szpitalach nadal szczepiony jest personel medyczny. W jednym z większych i w regionie – w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach od 4 stycznia zaszczepiono 1350 osób.

Nie było problemów z transportem, uszkodzonymi fiolkami, procedurami, nie mieliśmy też zgłoszeń o niepożądanych odczynach poszczepiennych”

powiedziała rzeczniczka szpitala Joanna Chłądzyńska.

Informacje o wstrzymanych dostawach szczepionek dotarła do placówki w sobotę 16 stycznia. "W czwartek otrzymaliśmy informację o dostawie 360 pierwszorazowych dawek dla personelu szpitala, pierwsze 180 pojawiło się dzisiaj, kolejne mają zostać dostarczone w poniedziałek. Zapewniono nas również, że szczepionki na drugą dawkę trafią do nas zgodnie z harmonogramem" – dodała Joanna Chłądzyńska.

W poniedziałek w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 80 lat. W woj. śląskim jako pierwszy preparat ma przyjąć w szpitalu tymczasowym w Katowicach Włodzimierz Czechowski – przedstawiciel władz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Gminy województwa śląskiego organizują transport dla seniorów, którzy nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do wybranego punktu szczepień. W Zabrzu potrzebę takiej pomocy zgłosiły dotychczas tylko 4 osoby, miasto zapewni im transport – poinformował w piątek PAP rzecznik Urzędu Miasta Zabrza Dawid Wowra. (PAP)


Komentarze