Zajrzyj do wnętrz bytomskich kamienic – tu odnajdziesz historię i sztukę

Balustrady

Redakcja

14 września 2020

– Bytomskie kamienice są jak wehikuły czasu, cofające nas do czasów, kiedy w Bytomiu budynki projektował Paul Jackisch – mówi Teresa Ebis, blogerka, która zaprasza do poznania Bytomia z perspektywy... klatek schodowych. Dzięki staraniom właścicieli budynków, zabytkowe kamienice odzyskują swój dawny blask. Podziwiając ich piękno, warto zajrzeć także do wnętrz bytomskich kamienic.

Aby w pełni poczuć historię Bytomia, warto przestąpić próg kamienicy. Duch miasta kryje się we wnętrzach zabytkowych budowli – a dokładnie w urokliwych klatkach schodowych. Dlatego poświęćcie chwilę, aby poznać prawdziwe oblicze klasycznych kamienic z Bytomia.


klatka schodowa, Bytom ul. Moniuszki 15
 

Jak stuletnie puzzle

Zanim wyruszymy w tę małą podróż, potrzebujemy przewodnika, który zna wszystkie tajemnice bytomskiej architektury. Teresa Ebis, twórczyni bloga Bytomski Bies, od lat fotografuje i archiwizuje cuda związane z miastem. Jest prawdziwą kopalnią wiedzy o mieście.

Moja pasja do bytomskiej architektury jest ściśle związana z moją pracą. Jestem jedną z nielicznych osób, mających szczęście pracować w zawodzie, który fascynuje każdego dnia i wciąż na nowo – mówi Teresa Ebis. Najpierw moją uwagę przykuwały balustrady, drewniane, stalowe. Zarówno prostsze, jak i bardziej skomplikowane, na które pada cień w słoneczne popołudnia. Zwracając uwagę na balustrady, nie sposób było przejść obojętnie obok posadzek, barwnych, wzorzystych, czasami noszących ślady mniej lub bardziej udanych napraw i przez to przypominających stuletnie puzzle. Te z kolei podpowiadały, aby przyjrzeć się i ścianom, ceramicznym okładzinom z pięknymi dekorami, czasami bardzo unikatowymi oraz sztukateriom i malaturom, tak rzadko już dziś niestety spotykanym. A jeśli ściany i posadzki są zachwycające to może i sufity takie potrafią być? Ależ jak najbardziej! Gipsowe sztukaterie, mozaiki, witraże – opowiada autorka Bytomskiego Biesa.


mozaika, Bytom ul. Jainty 15
 

Złota mozaika nad głowami

Jak przyznaje Teres Ebis, z całej architektury bytomskiej, to właśnie kamienice z okresu XIX i początku XX wieku są najbardziej zaskakujące. Zwykle widzimy tylko ich fasady. Dlatego blogerka z pasją ukazuje ich wnętrza!

Po pchnięciu zmęczonych drzwi wejściowych i przekroczeniu progu naszym oczom ukazują się malownicze, ceramiczne dekory ścienne, malatury w gipsowych ramach czy nawet witraże z greckimi bogami na sufitach. Bytomskie kamienice są jak wehikuły czasu, cofające nas o dobre sto lat. Do czasów, gdy balustrady miały nie tylko pełnić funkcję, ale i finezyjnie się wić stalowymi kwiatami i liśćmi od parteru aż po poddasze. Bywa, że gości wita nie tylko lastrykowy napis „salve” pod stopami, ale i złota mozaika nad głowami. A witraże na klatce schodowej potrafią zaskakiwać na każdym półpiętrze inną barwną historią
wspomina pasjonatka architektury

Wiele pięknych miejsc

Klatki schodowe bytomskich kamienic to nie tylko historia. To również bogate doświadczenia związane ze sztuką. Podziwiając ich wnętrza możemy dopatrzyć się różnorakich stylów: secesji, art deco, eklektyzmu, neobaroku, neogotyku czy też modernizmu. Ten bogaty wachlarz doznań artystycznych tworzy w tych kamienicach prawdziwą sferę sacrum, w którym czuć ducha historii oraz sztuki.

Takich miejsc w Bytomiu jest wiele. Na ulicy Karola Miarki 1 i 3, Jagiellońskiej 30, Dworcowej 28, Moniuszki 15, Powstańców Warszawskich 2, Józefczaka 8, Jainty 15, czy też na placu Sikorskiego 10. To tylko niektóre przykłady cudów bytomskiej architektury, które ukazuje całemu światu Teresa Ebis. Wszystkie wyjątkowe miejsca znajdziecie TUTAJ.

 


klatka schodowa, Bytom ul. Sikorskiego 10
 

Jednak zdjęcia, mimo że są wspaniałe, nie oddają wszystkiego. Warto przekonać się naocznie, co bytomskie kamienice skrywają wewnątrz. Może zakochacie się w urokliwych secesyjnych kaflach, mieniących się w słońcu witrażach lub ozdobionych ornamentami balustradach? Miasto oraz właściciele kamienic starają się, aby budynki zachowały swoje piękno i urok sprzed ponad stu lat. Ale jak zauważa Teresa Ebis, wiele zależy od mieszkańców tych urokliwych kamienic – Muszą być świadomi i wrażliwi na stare piękno, bo tylko w taki sposób można zachować dusze kamienic – ocenia blogerka.

Dlatego jeśli poczujecie, że jedna z tych kamienic powinna być waszym nowym domem, pamiętajcie, aby pielęgnować jej historię dla kolejnych pokoleń.

Autorkę Bytomskiego Biesa możecie wspierać finansowo - link do zbiórki znajdziecie TUTAJ

fot. BYTOMSKI BIES

Moniuszki15

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3