Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-11 °C
AAA

Zaginął mieszkaniec Knurowa. Policja: Sprawy zaginięć są traktowane bardzo poważnie

Policja Śląska odpowiada na zarzuty dot. rzekomej opieszałości w działaniach poszukiwawczych mężczyzny, który zaginął w Rybniku w dniu 22.06.2020.

Stanowisko policji: 

Po przyjęciu zgłoszenia policjanci od razu zarejestrowali zaginionego w policyjnych bazach. Oznacza to, że w przypadku napotkania go przez patrol policji w dowolnym miejscu w Polsce i sprawdzeniu jego danych, mundurowi wiedzieliby, że jest poszukiwany.
Jeszcze tego samego dnia stróże prawa ustalili rysopis, szczegóły ubioru zaginionego, a przede wszystkim rejon, w którym był ostatnio widziany. Sprawdzili również w systemach informatycznych Policji czy był legitymowany lub zatrzymywany, poczynili ustalenia w Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku oraz we wszystkich placówkach medycznych w Gliwicach i Rybniku. Sprawdzeniom poddano izby wytrzeźwień w Chorzowie, gdzie przewożone są osoby nietrzeźwe z Rybnika oraz Gliwic – niestety bez rezultatu. Wystosowano również pisma informujące o poszukiwaniach do korporacji taksówkarskich, jak i do Zarządu Transportu Metropolitarnego w Katowicach. Skontrolowano stacje paliw, przystanki komunikacyjne, parki i skwery w Knurowie, Rybniku oraz Czerwionce-Leszczynach. Policjanci z Knurowa byli w stałym kontakcie ze stróżami prawa z Rybnika. Śledczy wykorzystali też szeroki wachlarz działań operacyjnych.

W dniu 25.06.2020 opublikowaliśmy na policyjnych stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych wizerunek zaginionego i podaliśmy informacje dot. okoliczności zginięcia. Równocześnie policjanci przez cały czas wykonywali czynności w rejonie zaginięcia.

27 czerwca przed godziną 14.00 policjanci z Rybnika otrzymali wiadomość od partnerki zaginionego, że w pobliżu ulicy Robotniczej w Rybniku-Kamieniu, wraz z wolontariuszami odnalazła rzeczy osobiste należące do zaginionego. Na miejsce natychmiast skierowano przewodnika z psem do tropienia śladów ludzkich oraz grupę dochodzeniowo-śledczą. Tego samego dnia, w tym rejonie przeprowadzono działania poszukiwawcze z udziałem kilkudziesięciu policjantów z KMP w Rybniku, KP w Knurowie oraz OPP z Katowic, a także funkcjonariuszami z OSP, PSP oraz JRG. Obecni byli także ochotnicy, wolontariusze. Na miejscu pracowali także przewodnicy z psami tropiącymi, które niestety nie podjęły tropu. Tylko tego dnia sprawdzono 30 hektarów terenu.
Następnego dnia poszukiwania były kontynuowane z użyciem policyjnego śmigłowca i dronów. W poszukiwania włączyła się Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratowniczą PSP w Jastrzębiu-Zdroju, funkcjonariusze PSP w Rybniku oraz OSP z pobliskich miejscowości. Na miejsce skierowany został śmigłowiec PZL „Sokół” z załogą Sekcji Pilotów Lotnictwa Policji w Krakowie. Tym razem przeszukano teren o powierzchni ok. 330 hektarów. Śmigłowiec sprawdził tereny nad lasami, stawami oraz polami w Rybniku-Kamieniu, Przegędzy i Szczygłowicach. Użyto także drona, którym przeszukiwano miejsca trudno dostępne dla funkcjonariuszy i psów: zbiorniki wodne, mokradła, tereny bagniste, torowisko biegnące równolegle do ulicy Mikołowskiej oraz drogę krajową nr 925 od Przegędzy do Rybnika. O wykonywanych czynnościach na bieżąco były informowane media. Wszystko po to, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Poszukiwania w terenie na tak dużą skalę prowadzono jeszcze kilkakrotnie. Policjanci przesłuchali kilkudziesięciu świadków, zabezpieczyli nagrania z kamer oraz inne dowody rzeczowe. Wbrew rożnym opiniom policjanci nadal nie ustają w poszukiwaniach, prowadzą czynności operacyjno – rozpoznawcze. Na bieżąco analizowane są też informacje napływające z mediów społecznościowych.

Sprawy zaginięć są przez Policję traktowane bardzo poważnie. Zgłoszeniom takim nadaje się wysoki priorytet, często angażując w poszukiwania nie tylko policyjne siły. W sytuacjach takich każda minuta ma znaczenie, dlatego tak ważne jest, by nie prowadzić poszukiwań wyłącznie na własną rękę i nie zwlekać z zawiadomieniem Policji.


Komentarze