Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
24 °C
AAA

Zabrze: W pierwszym półroczu 40 transplantacji serca w Centrum Chorób Serca

40 transplantacji serca, w tym jedną u dziecka, przeprowadzono w pierwszym półroczu tego roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu – jednym z czołowych ośrodków o tym profilu w Polsce.

Mimo trudnych warunków pandemii i związanych z nią dodatkowych obostrzeń udało nam się w pierwszym półroczu pójść mocno do przodu. Mamy 40 transplantacji serc, w tym jedną u dziecka, oraz 15 transplantacji płuc”

powiedział PAP kierownik oddziału kardiochirurgii i transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca prof. Michał Zembala

Dziewczynka, której przeszczepiono serce, wcześniej spędziła ponad rok w szpitalu, podłączona do komór wspomagania serca. Zabieg przeprowadził zespół w składzie: dr Joanna Śliwka, dr Szymon Pawlak, dr Marcin Garbacz i dr Monika Żurek, przy współpracy z dr. Jerzym Czaplą.

Prof. Zembala podkreślił, że dodatkowym utrudnieniem dla kardiochirurgów jest obecnie brak krwi, zwłaszcza na Śląsku, gdzie tradycyjnie dużą grupę dawców stanowią górnicy. Tymczasem to właśnie w kopalniach notowano w ostatnich tygodniach dużą liczbę zakażeń koronawirusem. Zwrócił też uwagę na większą aktywność szpitali w mniejszych ośrodkach, skąd napływa obecnie więcej zgłoszeń potencjalnych dawców.

"Jestem niezwykle wdzięczny pracownikom tych ośrodków" – podkreślił. (PAP)

Foto: Michał Zembala FB


Komentarze