Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Zabrze: Nowy żłobek oddany do użytku!

Wiadomości
Nową filię Żłobka Miejskiego w Zabrzu, urządzoną w wyremontowanym zabytkowym budynku w centrum miasta, oddał do użytku miejscowy samorząd. Aby sfinansować wartą 5,2 mln zł inwestycję, miasto pozyskało środki m.in. z rządowego programu Maluch plus i europejskie.

Jak wynika z wtorkowej informacji miasta, 40 miejsc dla dzieci w nowym żłobku uzupełni dotychczasowe 165 miejsc w placówkach samorządowych oraz 581 dotowanych miejsca w placówkach niepublicznych.

Rzecznik zabrzańskiego magistratu Dawid Wowra przekazał, że nowa placówka będzie funkcjonowała od 1 października br. Swoją siedzibę znalazła w odrestaurowanym budynku przy ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2.

Inwestycja polegała na gruntownym remoncie budynku i zaadaptowaniu go na potrzeby żłobka (prócz prac remontowo-budowlanych kupiono wyposażenie). Zagospodarowano również teren wokół budynku. Cały projekt zapewnia dotacje do opłat rodziców, dzięki czemu koszt miejsca w żłobku przez pierwszych 12 miesięcy będzie częściowo refundowany.

Całe przedsięwzięcie kosztowało ponad 5,2 mln zł. Na realizację miasto pozyskało dofinansowanie z rządowego programu Maluch Plus 2019 w wysokości blisko 880 tys. zł.

Pozostała część kosztów pokryta została ze środków własnych miasta i z kilku innych źródeł zewnętrznych, w tym: z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (środki inwestycyjne i miękkie) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Cieszę się, że oddajemy mieszkańcom do użytku kolejną filię żłobka. To inwestycja, która umożliwia stworzenie komfortowych warunków opieki nad dziećmi i pozwala wielu rodzicom na powrót do pracy

– powiedziała cytowana w informacji miasta jego prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Dzięki wykonanemu remontowi przywróciliśmy także dawny blask obiektowi, który wpisuje się w sąsiedztwo pięknie zagospodarowanego Placu Teatralnego w centrum naszego miasta – dodała.

Władze Zabrza nazywają kompleks przylegający do Placu Teatralnego tamtejszym "kwartałem sztuki". To zespół obiektów zbudowanych przy dawnej hucie, należącej niegdyś do arystokratycznego rodu Donnersmarcków, m.in. dawne robotnicze kasyno (obecnie siedziba teatru), biblioteka (siedziba Filharmonii Zabrzańskiej), kryty basen (galeria i restauracja), sala gimnastyczna i park.

W ostatnich latach miasto przeprowadziło w tym rejonie remont podziemnej infrastruktury - wymieniono kanalizację i inne instalacje, potem powstały m.in. nowe chodniki i oświetlenie. Obecnie trwa rozbudowa, przebudowa i remont charakterystycznej siedziby Teatru Nowego – w dawnym kasynie Huty Donnersmarck z 1901 r.

Znacznie wcześniej nową siedzibę zyskała Filharmonia Zabrzańska. Przebudowa pod tym kątem budynku hutniczej biblioteki trwała trzy lata, zakończyła się w 2010 r.

W pobliżu zabrzańskiego kwartału sztuki znajdują się też reprezentacyjne budynki dawnej dyrekcji huty (obecnie siedziba władz miasta) oraz straży pożarnej (obecnie komenda miejska PSP). Nieco dalej Donnersmarckowie zbudowali dla pracowników dawnej huty tzw. osiedle patronackie (obecnie według władz miasta trwają działania na rzecz jego rewitalizacji).

Źródło: PAP
Foto: Pixabay.com


Komentarze