Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Zabrze. Jaki będzie pomnik prof. Zbigniewa Religi?

Wiadomości
Trwają prace nad wystawieniem w Zabrzu pomnika zmarłego przed dekadą prof. Zbigniewa Religi – zadeklarował w piątek zabrzański magistrat. Zainicjowane w 2010 r. przedsięwzięcie jest na etapie wykonanego z gipsu prototypu i uzgodnienia lokalizacji.

O uczczeniu pomnikiem prof. Religi (1936-2009) – lekarza, posła, senatora, ministra zdrowia, rektora Śląskiej Akademii Medycznej, a także honorowego obywatela Zabrza – zabrzańscy radni zdecydowali na wniosek prezydent miasta Małgorzaty Mańki-Szulik 24 sierpnia 2010 r.

W uzasadnieniu tamtej uchwały radni podkreślali, że pomnik upamiętni zasługi prof. Religi, który w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, założył też w mieście niepubliczną placówkę naukową – Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Placówka ta nosi imię swego założyciela.

W 2010 r. sygnalizowano, że projekt pomnika, który stanie na zieleńcu u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i prof. Zbigniewa Religi, zostanie wyłoniony w otwartym konkursie rzeźbiarskim.

W informacji prasowej, rzecznik zabrzańskiego magistratu Dawid Wowra przypomniał m.in., że w 2014 r. na autora pomnika wybrano pochodzącego z Zabrza światowej sławy rzeźbiarza i medaliera prof. Krzysztofa Nitscha. W marcu 2016 r. w zabrzańskim ratuszu zaprezentowano 16 odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika, stanowiących "Etiudę kompozycyjną pomnika profesora Zbigniewa Religi".

"Miasto ogłosiło konkurs na wybór najlepszej koncepcji. Każdy mógł na żywo obejrzeć modele zaprezentowane w ratuszu lub przejrzeć galerię utworzoną na stronie internetowej (...) i zdecydować, który z nich powinien stanąć w centrum Zabrza. Głos mieszkańców został potraktowany jako konsultacje społeczne i wzięty pod uwagę przy ostatecznym wyborze" – zapewnił Wowra.

Zaznaczył, że trwają prace zmierzające do postawienia pomnika wybitnego kardiochirurga. "6 listopada odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji kultury i dziedzictwa rady miasta Zabrze. Radni gościli w pracowni prof. Krzysztofa Nitscha, gdzie obejrzeli wykonany z gipsu prototyp pomnika prof. Zbigniewa Religi w skali 1:10" – uściślił rzecznik.

Podkreślił, że inicjatorką uhonorowania prof. Religi pomnikiem jest prezydent Zabrza. Małgorzata Mańka-Szulik pełni tę funkcję od 2006 r.

Prof. Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 r. w swoim domu w Warszawie. Chorował na nowotwór płuc, który – jak sam przyznał – był skutkiem m.in. wieloletniego palenia papierosów.

Zbigniew Religa w 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. W ostatnich latach był posłem klubu PiS i jednym z najbardziej znanych krajowych polityków. Odznaczony Orderem Orła Białego. Współpracownicy określili Religę "ojcem polskiej kardiochirurgii".

Mimo choroby Religa jako poseł PiS niemal do końca uczestniczył w pracach Sejmu, nie unikał także wystąpień w mediach. Będąc już w ciężkim stanie, udzielił emocjonalnego wywiadu, w którym deklarował, że nie wierzy w Boga, mówił też, że nie boi się śmierci. Był żonaty, miał dwoje dzieci: Małgorzatę i Grzegorza. W wolnych chwilach Religa łowił ryby i kibicował ulubionej drużynie piłkarskiej – Górnikowi Zabrze, której był honorowym członkiem.(PAP)


Komentarze