Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Za dużo jedzenia po świętach? Podziel się z potrzebującymi

Lubimy nadmiar i przesyt. Co roku po świętach marnowane są ogromne ilości jedzenia. Nie muszą wcale lądować w śmietniku. Można wesprzeć potrzebujących.

Po świętach lodówka zazwyczaj jest pełna. Polacy kupują sporo towarów, o wiele więcej niż są w stanie skonsumować. Z bólem serca niejednokrotnie potrawy wyrzucane są do śmietnika. To wcale nie musi tak wyglądać.

[CZYTAJ TAKŻE: Zniczodzielnia, czyli drugie życie zniczy]

W wielu miastach województwa śląskiego istnieją tzw. „jadłodzielnie”. Miejsca w których można podzielić się posiłkiem z potrzebującymi. Każdy może z niej skorzystać i pozostawić to co zostało ze świątecznej uczty.

Nie możemy tam zostawić wszystkiego, gdyż są pewne restrykcje – różne w zależności od idei twórcy. Jadłodzielnie powstają zazwyczaj z prywatnej inicjatywy. Po świętach warto dowiedzieć się gdzie w najbliższej okolicy można pozostawić jedzenie. Nie wszyscy spędzili święta w rodzinnym gronie i nie wszystkich stać na świąteczne rarytasy.

W przypadku przynoszonej żywności mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące tych produktów, w przypadku których trudno jest określić ich termin przydatności do spożycia takich jak surowe mięso, jajka lub niepasteryzowane mleko. Lodówki z jedzeniem są kontrolowane przez ich twórców. W razie włożenia tam złego produktu, zostanie on usunięty.

Jadłodzielnie działają m.in. w Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Bytomiu.


Komentarze