Za czystość powietrza odpowiadasz Ty

Village 4002683 1920
Article

Rafał Klima

14 lutego, 2020

„Wolność Tomku w swoim domku” – każdy pamięta perypetie Pawła i Gawła oraz morał z nich płynący. Powietrze jest wspólne i każdy musi o nie dbać. Nikt nie zrobi tego za nas. Miasta czuwają i wspomagają, jednak wszystko w rękach mieszkańców.

Miasto Katowice wprowadziło wiele projektów i akcji mających na celu nauczenie ludzi jak dbać o środowisko. Mieszkańcy palący w piecach powinni przede wszystkim rozpocząć od wymiany starych, śmierdzących „kopciuchów”. Nie muszą tego robić na własną rękę. Katowiczanie mogą liczyć na finansowe wsparcie z kasy miasta. Wystarczy prawidłowo wypełnić wniosek i można otrzymać nawet 10 tys. zł dofinansowania.

Sam piec to nie wszystko. Istotne jest co w nim spalamy. Opał musi być dobrej jakości. Katowice jako jedne z pierwszych miast wsparło osoby sytuowane i pomaga w opłaceniu kosztów ocieplania. Nie wszyscy jednak z takich pomocy korzystają. Dlatego miasto postanowiło stworzyć mapę największych trucicieli w dzielnicach.

Z jednej strony funkcjonujący największy w Polsce system badania jakości powietrza AWAIR dostarcza nam szczegółowych danych ze 127 lokalizacji. To pozwala identyfikować niewielkie obszary w których jakość powietrza jest gorsza niż dla całego miasta. Przykładowo na podstawie zebranych danych można powiedzieć, że powietrze jest gorsze w Kostuchnie i Podlesie a lepsze w Tysiąclecia i Paderewskiego”

mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic

Straż Miejska w Katowicach nie ma zamiaru od razu karać „trucicieli”. Najpierw będzie edukować i uświadamiać o skutkach palenia śmieci. Jeśli dobra praktyka nie wejdzie w nawyk, wtedy nastąpi stosowna kara. Nie oznacza to, że miasto nie nakłada mandatów za spalanie odpadów.

Chcemy doprowadzić do tego, by w każdej dzielnicy miasta zlokalizować 100 największych trucicieli i następnie skupić nasze wysiłki na tym, by właśnie w tych lokalizacjach zostały priorytetowo wymienione stare kotły ”

dodaje wiceprezydent

Miasta są świadome, że sami mieszkańcy nie dadzą rady w walce ze smogiem. Dlatego samorządy - w tym katowicki - wspomagają ich działania i chroni przed „trucicielami”. Katowice wydają pieniądze na termomodernizacje budynków. Ważne, aby wspólnoty mieszkaniowe również pomyślały o tym.

Katowice wprowadziły „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej". Realizacja planu przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Mieszkańcy mogą na bieżąco monitorować stan zanieczyszczeń i zgłaszać osoby zatruwające powietrza.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.2µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3