Wzrasta liczba zachorowań na Śląsku. Są znane główne ogniska!

Służby sanitarne zidentyfikowały nowe ogniska zakażeń m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu – łącznie choruje tam kilkanaście osób.Dodatni wynik testów na obecność SARS-CoV-2 ma także ok. 20 pracowników medycznychZagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej - Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza.
Zakażonych koronawirusem jest ponadto kilkoro pracowników Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, a także 18 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu. 32 przypadki zakażenia potwierdzono natomiast w Domu Pogodnej Starości w Bełku.
Służby wojewody śląskiego zapewniają, że domy pomocy społecznej są obecnie pod ich specjalnym nadzorem.
Jak dotąd na 106 wszystkich zarejestrowanych w regionie domów pomocy społecznej, zachorowania potwierdzono w 38 placówkach, gdzie testy wykazały obecność koronawirusa łącznie u 905 osób.
W ciągu minionej doby okazało się, że zakażona jest mieszkanka domu pomocy społecznej w Knurowie; kobieta została odizolowana od pozostałych pensjonariuszy. "W najbliższy poniedziałek do placówki przyjedzie wymazobus Wojsk Obrony Terytorialnej, aby pobrać próbki biologiczne od łącznie 120 osób – mieszkańców i kadry" - podała rzeczniczka wojewody śląskiego.
Żołnierze byli także w domu pomocy społecznej w Rudzie Śląskiej, aby pobrać wymazy od kolejnych mieszkańców. Od piątku WOT pomaga również w monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych dotyczących wolnych łóżek dla chorych na COVID-19.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspomagają również pobieranie próbek do badań od mieszkańców domów pomocy społecznej oraz obsługują stacjonarne punkty pobierania wymazów, tzw. drive–thru przy szpitalach w Częstochowie, szpitalu MSWiA w Katowicach, w Gliwicach i Cieszynie. Od najbliższego poniedziałku będą także w punkcie przy szpitalu w Bystrej.
Jak poinformował w piątek Śląski Urząd Wojewódzki, systematycznie powiększana jest baza łóżek covidowych w województwie - obecnie jest ich 2853, z czego 2142 zajęte. Według danych z czwartku, zajętych było 190 na 250 dostępnych łóżek respiratorowych.
W kolejnych dniach w regionie uruchamiane będą nowe miejsca dla chorych na COVID-19 mieszkańców, m.in. w szpitalach w Blachowni, Lublińcu i Kłobucku. Powstają nowe punkty pobierania wymazów, których dziś jest w woj. śląskim łącznie 61. W ostatnich dniach uruchomiono punkty w Zawierciu, Żorach i Żywcu.(PAP)