Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Wzrasta liczba zachorowań na Śląsku. Są znane główne ogniska!

Szpital i przychodnie, klasztor, domy opieki i pomocy społecznej - to niektóre miejsca w woj. śląskim, gdzie w ostatnim czasie potwierdzono zakażenia koronawirusem. Jednak większość z 3942 potwierdzonych minionej doby nowych infekcji ma charakter rozproszony, gdzie trudno ustalić źródła zakażeń.
Niestety, systematycznie wzrasta liczba zachorowań na terenie całego województwa; dziś przeważają przypadki, w których osoby chore nie są już w stanie wskazać źródła zakażenia
- poinformowała PAP w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Służby sanitarne zidentyfikowały nowe ogniska zakażeń m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu – łącznie choruje tam kilkanaście osób.Dodatni wynik testów na obecność SARS-CoV-2 ma także ok. 20 pracowników medycznychZagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej - Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza.

Zakażonych koronawirusem jest ponadto kilkoro pracowników Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, a także 18 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu. 32 przypadki zakażenia potwierdzono natomiast w Domu Pogodnej Starości w Bełku.

Służby wojewody śląskiego zapewniają, że domy pomocy społecznej są obecnie pod ich specjalnym nadzorem.

Gdy tylko otrzymujemy informację o podejrzeniu zakażenia w takiej placówce, natychmiast kontaktujemy się z dyrekcją i samorządem, który ją nadzoruje. Dostarczamy także środki ochrony bezpośredniej, czyli maseczki, kombinezony, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne i w razie potrzeby pomagamy także szukać opiekunów, bowiem personel także często choruje 
– powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak dotąd na 106 wszystkich zarejestrowanych w regionie domów pomocy społecznej, zachorowania potwierdzono w 38 placówkach, gdzie testy wykazały obecność koronawirusa łącznie u 905 osób.

W ciągu minionej doby okazało się, że zakażona jest mieszkanka domu pomocy społecznej w Knurowie; kobieta została odizolowana od pozostałych pensjonariuszy. "W najbliższy poniedziałek do placówki przyjedzie wymazobus Wojsk Obrony Terytorialnej, aby pobrać próbki biologiczne od łącznie 120 osób – mieszkańców i kadry" - podała rzeczniczka wojewody śląskiego.

Żołnierze byli także w domu pomocy społecznej w Rudzie Śląskiej, aby pobrać wymazy od kolejnych mieszkańców. Od piątku WOT pomaga również w monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych dotyczących wolnych łóżek dla chorych na COVID-19.

Zapotrzebowanie na pomoc w uzupełnianiu bazy dotyczącej ilości zajętych tzw. łóżek covidowych zgłosiło dotąd 48 szpitali. Dzisiaj do 14 z nich skierowano żołnierzy operacyjnych, m.in. komandosów z Lublińca, z jednostki specjalnej AGAT, batalionu z Gliwic, z Bielska–Białej czy z dywizjonu bytomskiego
- poinformowała Alina Kucharzewska.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspomagają również pobieranie próbek do badań od mieszkańców domów pomocy społecznej oraz obsługują stacjonarne punkty pobierania wymazów, tzw. drive–thru przy szpitalach w Częstochowie, szpitalu MSWiA w Katowicach, w Gliwicach i Cieszynie. Od najbliższego poniedziałku będą także w punkcie przy szpitalu w Bystrej.

Jak poinformował w piątek Śląski Urząd Wojewódzki, systematycznie powiększana jest baza łóżek covidowych w województwie - obecnie jest ich 2853, z czego 2142 zajęte. Według danych z czwartku, zajętych było 190 na 250 dostępnych łóżek respiratorowych.

W kolejnych dniach w regionie uruchamiane będą nowe miejsca dla chorych na COVID-19 mieszkańców, m.in. w szpitalach w Blachowni, Lublińcu i Kłobucku. Powstają nowe punkty pobierania wymazów, których dziś jest w woj. śląskim łącznie 61. W ostatnich dniach uruchomiono punkty w Zawierciu, Żorach i Żywcu.(PAP)


Komentarze