Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Wynton Marsalis artystą-rezydentem 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej

Wydarzenia
fot. Lotos Jazz Festiwal Zadymka Jazzowa
Wynton Marsalis, amerykański trębacz i kompozytor, laureat nagród Grammy, będzie pełnił funkcję artysty-rezydenta Lotos Jazz Festival – ogłosili w piątek organizatorzy festiwalu. Tegoroczna edycja festiwalu została przełożona na lato od 23 do 27 czerwca.

To jedna z najważniejszych postaci współczesnego jazzu. Ten światowej sławy trębacz i kompozytor jest również ogromnie cenionym nauczycielem i działaczem na rzecz edukacji muzycznej. Nazywany jest ambasadorem kultury amerykańskiej; został wyróżniony tytułami doktora honoris causa przez kilkadziesiąt uczelni. Znany jest z interpretacji zarówno muzyki jazzowej, jak i klasycznej. Jako jedyny instrumentalista otrzymał w jednym roku nagrody Grammy za nagrania w tych dwóch kategoriach

- wskazali organizatorzy Zadymki

Marsalis wróci do Bielska-Białej po 27 latach. "Jako artysta-rezydent (..) wystąpi 25 czerwca, tak jak w pamiętnym 1994 r., ze swoim septetem. Dzień później zaprezentuje słynną Jazz at Lincoln Center Orchestra. W trakcie jego pobytu zaplanowane są dodatkowe spotkania z muzykami, dziennikarzami i publicznością" – podano.

W tym roku z uwagi na obostrzenia związane z pandemią Zadymka nie odbyła się w tradycyjnym terminie pod koniec zimy. Została przełożona na lato - od 23 do 27 czerwca. Koncerty będą się odbywały na świeżym powietrzu.

Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa to jedno z ważniejszych wydarzeń na polskiej scenie jazzowej. Dotychczas wystąpili podczas tej imprezy m.in. Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Roy Hargrove, Pat Metheny, David Murray, John Patitucci, Ahmad Jamal i Benny Golson.

Źródło: PAP


Komentarze