Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Wstrząs w kopalni Bielszowice! Dwóch górników poszukiwanych!

Wiadomości
Wstrząs na kopalni! Trwa akcja ratownicza!

Jak informuje Wyższy Urząd Górniczy,, do zdarzenia doszło w sobotę przed godziną 9:00 4 grudnia (w Barbórkę). W ruchu Bielszowice (należącej do kopalni Ruda) doszło do silnego wstrząsu. Przyczyny są na razie nieznane. Do zdarzenia doszło w rejonie 001Z, w pokładzie 504, na głębokości około 780 m.

Według wstępnych informacji, nie ma kontaktu z dwoma pracownikami, którzy przebywali w tamtym rejonie. Trwa akcja ratunkowa. 

AKTUALIZACJA 1

Grupa ratowników dociera do miejsca, gdzie mogą przebywać górnicy. Na razie nie wiadomo czy doszło do zniszczeń i w jakiej skali. Brak łączności z zaginioną dwójką. Wcześniej ewakuowano pięciu innych pracowników.

AKTUALIZACJA 2

Wstrząs miał siłę do 2,8 w skali Richtera. Ratownicy próbują dotrzeć do dwójki zaginionych górników. Akcję ratunkową skomentował premier Mateusz Morawiecki:

Trwa trudna akcja ratownicza, bo uwięzione pod ziemią są dwie osoby. Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Będę Państwa informował na bieżąco o przebiegu akcji - napisał premier.

Ratownicy z m.in. CSRG muszą pokonać 40 metrów zapadliska. Udało się namierzyć sygnał z lampo obu górników-ślusarzy. 

AKTUALIZACJA 3

Otrzymaliśmy potwierdzoną informację, że ratownicy nawiązali kontakt wzrokowy i głosowy z jednym z poszukiwanych górników. 


Komentarze