Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Wspólny bilet dla Stadionu Śląskiego w Chorzowie i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

Wiadomości
Stadion Śląski w Chorzowie i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu wprowadziły wspólny bilet, umożliwiający zwiedzanie legendarnego „Kotła Czarownic" oraz podziemi zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza. Śląski Ticket, jak nazwano ofertę, daje też nabywcom zniżki na usługi lokalnych firm.

"Nasze obiekty łączy nie tylko fakt, że są w swoich kategoriach symbolami województwa śląskiego, ale również to, że każdy z nich ma bogatą i barwną historię"

tłumaczy prezes Stadionu Jan Widera.

Według dyrektora zabrzańskiego muzeum Bartłomieja Szewczyka, odwiedzenie - ze wspólnym biletem - obu atrakcji daje turystom szansę "na poznanie prawdziwego ducha Górnego Śląska, łączącego tradycyjną pracowitość z potrzebą relaksu i świetnej zabawy".

Dodatkowo - oferując zniżki m.in. w hotelach i restauracjach - bilet ma zachęcać do odwiedzenia regionu przez turystów z bardziej odległych miejsc. W najbliższych miesiącach władze stadionu i zabrzańskiego muzeum mają poinformować o kolejnych wspólnych przedsięwzięciach.

Śląski Ticket dostępny jest zarówno w wersji indywidualnej, jak i w kilku wariantach rodzinnych. Bilety można kupić w recepcji Stadionu Śląskiego, w kasach Muzeum Górnictwa Węglowego oraz w internecie. Na bilecie umieszczono specjalny kod QR, który po zeskanowaniu przenosi nabywców na stronę ze szczegółowymi informacjami o zniżkach oferowanych przez partnerów inicjatywy.

Zwiedzanie Stadionu Śląskiego obejmuje m.in. wejście do szatni reprezentacyjnej, przejście tunelem dla zawodników na arenę główną, gdzie grał legendarny Pele i inne piłkarskie sławy, seans w stadionowym kinie, a także wizytę w sali muzealnej.

Trasa wodna Sztolni Królowa Luiza – dostępna w ramach Śląskiego Ticketu – to jedna z najciekawszych podziemnych tras turystycznych. Najstarsze fragmenty sztolni pochodzą z końca XVIII wieku. Największą atrakcją trasy jest najdłuższy w Polsce podziemny spływ łodziami.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, do którego należy Sztolnia Królowa Luiza, jest instytucją kultury Miasta Zabrze, współprowadzoną przez samorząd Województwa Śląskiego. Stadion Śląski jest natomiast jednoosobową spółką Województwa Śląskiego.

Stadion Śląski został otwarty 22 lipca 1956 r., z udziałem ok. 100 tys. widzów. Odbyły się wówczas m.in. zawody lekkoatletyczne, przelot nad obiektem trzech odrzutowców, występ orkiestry dętej, a także inauguracyjny mecz Polska–NRD, przegrany przez Polaków 0:2. Pierwsza bramka zdobyta na chorzowskim stadionie była golem samobójczym. Dotąd obiekt gościł polską kadrę piłkarską 58 razy - 24 razy Polacy wygrali, 14 zremisowali, 20 przegrali. Przez lata stadion był miejscem organizacji największych imprez sportowych, w tym licznych zawodów lekkoatletycznych oraz żużlowych, a także koncertów - wystąpiły tu m.in. zespoły U2 i Guns N’ Roses.(PAP)


Komentarze