Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Wspólnie dla rozwoju powiatu tarnogórskiego

fot. UMWS
Przedstawiciele władz województwa spotkali się w Radzionkowie z włodarzami powiatu tarnogórskiego.

W spotkaniu uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, członek Zarządu Województwa Izabela Domogała, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tabor, starosta tarnogórski Krystyna Kosmala, burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor, parlamentarzyści i samorządowcy z powiatu tarnogórskiego oraz radni Sejmiku, Bartłomiej Kowalski i Zbigniew Przedpełski.

Spotykamy się w bardzo ważnym miejscu. Samorząd regionalny powinien być bardziej elastyczny w obszarze pamięci historycznej, edukować i pokazywać, że instytucje takie jak Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku są ważne dla naszej wspólnej tożsamości. Spotykamy się w gronie samorządowców, przed nami wiele wyzwań związanych z infrastrukturą drogową, ochroną zdrowia, czy środowiska i wykorzystaniem środków unijnych. Chcemy słuchać Państwa potrzeb i wspólnie ze stroną rządową poprawiać jakość życia mieszkańców w regionie”

tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

W trakcie spotkania omówiono istotne kwestie związane z rozwojem powiatu tarnogórskiego i województwa śląskiego. Wśród najważniejszych tematów znalazły się te związane z drogą S11 oraz wykorzystaniem środków unijnych. Sporo miejsca poświęcono również kwestiom związanym z ochroną środowiska i inwestycjami w Odnawialne Źródła Energii.

Mamy największy program LIFE w Polsce. To jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Chcemy zmieniać budynki użyteczności publicznej w budynki zielone w ramach tego projektu i ograniczać niską emisję. Będziemy dysponować dużymi środkami, w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych i wierzę w to, że jakość powietrza i życia będą w regionie coraz lepsze”

mówiła członek Zarządu Województwa Śląskiego, Izabela Domogała.

Marszałek Jakub Chełstowski i członek Zarządu Izabela Domogała odwiedzili wcześniej siedzibę Centrum Dokumentacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie i złożyli kwiaty w hołdzie ofiarom tragedii.

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku jest swoistym pomnikiem pamięci dla tysięcy Górnoślązaków wywiezionych wbrew swojej woli do ZSRR w 1945 roku m.in. na dzisiejsze tereny Syberii, Kamczatki, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu oraz Gruzji. Wielu z nich nie wróciło do swoich domów. W placówce mieści się stała ekspozycja poświęcona deportacjom. Poza działalnością wystawienniczą centrum pełni rolę placówki badawczej i archiwalnej, gromadzi wszelkie możliwe do pozyskania dokumenty, publikacje i książki poświęcone tematowi wywózek Górnoślązaków do Związku Radzieckiego w 1945 roku.

Placówka powstała dzięki staraniom gminy Radzionków, katowickiego oddziału IPN oraz osób prywatnych – deportowanych i ich rodzin. W projekt włączyło się również 29 śląskich samorządów, które wsparły placówkę finansowo. W 2012 roku udało się pozyskać na ten cel nieczynny budynek radzionkowskiego dworca kolejowego. W latach 2013–2014 przeprowadzono remont budynku, przystosowując go na potrzeby powstającej placówki. Oficjalne otwarcie miało miejsce 14 lutego 2015 roku.

 

Źródło: UMWS


Komentarze