Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

Wojna o aborcję przeniosła się na billboardy

Wiadomości
Billboardy zazwyczaj służą do reklamy. Jednak w przypadku dyskusji na temat aborcji w Polsce, te elementy miejskiego krajobrazu stały się polem bitwy.

Od października trwają w całej Polsce regularne Strajki Kobiet. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. TK uznało, że jest ona niezgodna z Konstytucją. Przeciwnicy tej decyzji twierdzą, że takie rozwiązanie jest potrzebne w naszym kraju. Co więcej, część lewicowego środowiska opowiada się za całkowitą legalizacją aborcji w Polsce.

Społeczeństwo jest podzielone. Nic dziwnego, że dochodzi do różnego typu akcji wymierzonych w drugą stronę. Fundacja Kornice wykupiła w naszym województwie miejsce na billboardach prawie we wszystkich większych miastach. Estetyczne grafiki mają za zadanie przekonać odbiorców do tego, aby walczyć ze zjawiskiem aborcji w Polsce. Zadaniem fundacji "jest program wspierania macierzyństwa, oraz ochrony życia nienarodzonych od momentu poczęcia dziecka. Udzielamy wsparcia kobietom m.in. w ich pracy, już na etapie ciąży, by mogły realizować się nie tylko na gruncie zawodowym, ale także rodzinnym".

Ten pomysł nie spodobał się zwolennikom aborcji. Coraz więcej billboardów jest zamalowanych. Pojawiają się na nich różne hasła, które upowszechniły się na Strajkach Kobiet. Jest to kolejny "artystyczny" wydźwięk tego konfliktu. Wcześniej na licznych murach miejskich pojawiały się napisy nawiązujące do antyrządowych protestów.