Wilcze Gardło. Kiedyś nazistowska osada, dzisiaj spokojne osiedle

IMG 3354 02

Redakcja

28 sierpnia 2022

Mało kto zna prawdziwą historię tego miejsca. Na podmokłym, leśnym terenie powstała osada dla... nazistów. Dzisiaj wiodą tutaj spokojne życie mieszkańcy najmłodszej dzielnicy Gliwic.

A mowa oczywiście o Wilczym Gardle. Dzisiaj znajduje się tuż przy A4, obok Smolnicy. Dla wielu z zewnątrz szokiem może być, że są to... Gliwice. Wilcze Gardło w 1975 roku zostało przyłączone do jednego z największych górnośląskich miast. Wcześniej było samodzielną gminą (najmniejszą w Polsce). 

Od centrum Gliwic trzeba przejechać niezły kawał drogi przez Wójtową Wieś i Ostropę. Następnie pod A4 i skręcić w lewo. Wokół same pola, aż w końcu wyłania się charakterystyczny budynek, a przed nim pętla. To właśnie Wilcze Gardło.

Powstało w latach 30-tych XX wieku jako Dankopfersiedlung der S. A. — Glaubenstadt. "Wilka" zaprojektował architekt z Bytomia, Rudolf Fisher, a układ urbanistyczny nawiązuje do starogermańskiej osady. Dlaczego? Powód był prosty. Wilcze Gardło było przeznaczone do zamieszkania przede wszystkim przez funkcjonariuszy NSDAP, członków SA i SS. Dlatego musiało nawiązywać jak najbardziej do nazizmu. Natomiast ideologia Hitlera była mocno związana z pogańskimi germanami. 

Współcześnie nie ma śladu po latach, kiedy mieszkali tutaj naziści. Pozostały jedynie charakterystyczne domki jednorodzinne, bliźniacze i małe budynki wielorodzinne. Do tego budynek, który wita wszystkich przybyszów, a w latach 30-tych pełnił funkcję bramy wjazdowej. Nazistowski rynek to dzisiaj mały skwer z drzewami, a w centrum Wilczego Gardła znajduje się boisko piłkarskie. Po drugiej stronie znajdziemy cmentarz i las, gdzie kiedyś była strzelnica. 

Układ ulic faktycznie nawiązuje do czasów średniowiecznych: pierścienie otaczające centralny punkt osiedla. Współcześnie na tej małej powierzchni mieszka ponad 1000 osób. Po wojnie Wilcze Gardło zachowano. Wprowadzili się tutaj reemigranci z Lotaryngii oraz rodziny górnicze z różnych miejsc dawnej II RP.

A nazwa? Osada powstała na terenie lasu, nazywanym kiedyś WIlkiem. gdzie znajdowało się źródło potoku. 

 

IMG 3361 01

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3