Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
4 °C
AAA

Węglokoks przekazał szpital tymczasowy w Pyrzowicach [FOTO]

Wiadomości
Spółka Węglokoks przekazała w poniedziałek szpital tymczasowy, utworzony w hali na terenie lotniska w Pyrzowicach dyrekcji sprawującego patronat medyczny nad tą placówką Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

To drugi szpital tymczasowy w woj. śląskim, który na razie będzie pełnić jedynie funkcję rezerwową – w najbliższym czasie nie będzie przyjmował chorych.

Obiekt ma 144 miejsca dla chorych na COVID-19, w tym 10 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. "Była to praca dla nas bardzo wymagająca, żmudna, ale dzięki zaangażowaniu wielu służb, firm budowlanych, koordynacji wielu równoczesnych projektów, udało się go wykończyć i przekazać dzisiaj na ręce dyrektora szpitala patronackiego" – powiedział podczas konferencji prasowej w Pyrzowicach wiceprezes Węglokoksu Sławomir Brzeziński.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas podkreślił, że zaangażowanie spółek Skarbu Państwa w tworzenie szpital tymczasowych pokazuje, że są podmiotami odpowiedzialnymi społecznie. "Ten szpital określamy mianem rezerwowego, ale mówię z pełnym przekonaniem, że takie placówki muszą powstać w tym czasie. Powiedzą państwo: pandemia zdaje się cofać, mamy mniejszą ilość zakażeń w ostatnich dniach, ale my musimy być przygotowani na ten najbardziej czarny scenariusz i taka jest funkcja tego szpitala" - powiedział.

To nie władza zbudowała ten szpital. To Polacy zbudowali ten szpital dla Polaków"

– oświadczył wiceminister Gryglas.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie Tomasz Pawlak ocenił, że placówkę w Pyrzowicach przygotowano w dobrym standardzie. "Życzyłbym każdemu szpitalowi, żeby miał takie łóżka" - zaznaczył.

Zapewnił, że placówka będzie w najbliższym czasie przygotowana tak, by w razie potrzeby móc bardzo szybko włączyć ją do systemu opieki medycznej i przyjmować chorych. Szpital tymczasowy w Pyrzowicach nie ma personelu, choć prowadzona jest rekrutacja. W razie potrzeby jego uruchomienia w pierwszym etapie obsługę chorych zapewni kadra chorzowskiego szpitala.

Pierwszy szpital tymczasowy w woj. śląskim - stworzony w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach - działa w systemie opieki medycznej od poniedziałku. (PAP)

fot. Pap, A. Grygiel


Komentarze