Wakacje ze smartfonem

Pokemon 1548194 1920

Redakcja

2 sierpnia 2021

Chyba każdemu z nas zdarzają się momenty, w których telefon komórkowy absorbuje naszą uwagę bardziej, niż wszystko to co dzieje się wokół nas. I bynajmniej nie są to sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia, ale zwyczajne skrolowanie ekranu telefonu w portalach społecznościowych czy ulubionych stronach www.

Niejednokrotnie widzi się pary w restauracji wgapiające się w milczeniu w ekrany smartfonów czy rodziców na placach zabaw, podnoszących od czasu do czasu wzrok znad telefonu, zerkając na dzieci czy nie zrobiły sobie krzywdy.

Dlaczego tak bardzo pozwalamy tym elektronicznym nowinkom zawładnąć naszą uwagą i wpływać na nasz tryb życia?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Każdy z nas używa go co najmniej kilka lub kilkanaście razy dziennie, nie tylko do wykonywania połączeń. Za pomocą telefonu korzystamy z social media, odbieramy pocztę, kupujemy w internecie czy robimy zdjęcia. Sięgamy po niego znacznie częściej, niż tego potrzebujemy. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez smartfona, mając go zawsze w zasięgu ręki. Chodzą z nim do toalety, wpatrują się w niego na spotkaniach, śpią z nim czy automatycznie reagują na każdą wiadomość czy powiadomienie z facebooka czy twittera.

Są ludzie, którzy zapominając telefonu z domu, potrafią pojechać po niego z pracy oddalonej nawet kilkadziesiąt kilometrów, nie mogąc się skupić na niczym innym, niż tylko na braku telefonu. Lęk niemal ich paraliżuje. Do czasu, aż nie znajdą w swoich rękach zapomnianego urządzenia. 

Zjawisko to nazywa się phubbing. Jest to choroba cywilizacyjna dopadająca głównie ludzi młodych. Phubbing to nic innego jak ignorowanie osób, z którymi się przebywa przez nieustanne korzystanie z telefonu. Pochodzi z dwóch angielskich słów, "phone" czyli telefon i "snubbing" czyli lekceważenie. Dotyczy to nie tych, którzy uzależnieni są od informacji i ciągłego przebywania w sieci, bo te osoby określane są jako cierpiące na FOMO, lecz tych którzy są ignorowani.

Według  wstępnych badań w Polsce cierpi na tę przypadłość nawet 2 miliony ludzi. Ma to tragiczny wpływ na relacje społeczne, naruszając oczekiwania komunikacyjne i prowadząc do negatywnych odczuć w kontakcie z drugim człowiekiem. Zdaniem badaczy phubbing obniża nastrój i zagraża czterem fundamentalnym potrzebom: przynależności, poczucia własnej wartości i sensu istnienia. Większe zagrożenie odczuwały osoby będące pomijanymi na rzecz telefonu niż te, które z niego korzystały. Zaobserwowano, że w dłuższej perspektywie skutki phubbingu mogą być analogiczne, jak w przypadku ludzi wykluczonych społecznie z innych powodów (np.dyskryminacji).

Przekaz jest prosty, partner bardziej zainteresowany jest tym co widzi w ekranie telefonu, niż nami. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które lekceważone przez rodziców "jednokomórkowców" czują się zaniedbane i uczą się świata, który zezwala na ignorowanie znajomych i bliskich.

"Cześć, mam na imię Paweł i jest phubberem".Tak niebawem będą się zaczynały sesje terapeutyczne dla osób, które zatraciły równowagę między życiem online a offline. Żeby jednak nie doprowadzić do takiej sytuacji można próbować sobie jakoś z tym radzić w kontaktach towarzyskich. Najprościej jest zostawić telefon w domu lub spotkać się w miejscu, gdzie nie ma ani wi-fi, ani zasięgu sieci.

Warto zacząć też od skupiania się na jednej czynności na raz, np. w trakcie jedzenia schowaj telefon i nie sięgaj po niego póki nie skończysz. Jeśli zaś przeszkadza ci phubbing w twoim otoczeniu, to spróbuj podejść do problemu z innej perspektywy. Bądź cierpliwy i nie obrażaj się. Przedstaw swój punkt widzenia i powiedz osobie która jest wpatrzona w telefon, a nie w ciebie, jak odbierasz takie zachowanie i jak ty się z tym czujesz.

Warto wzajemnie uświadomić sobie, że oprócz telefonu są jeszcze ważniejsze rzeczy w życiu!

INTEGRUM Gabinet Psychoterapii

tel. 572 555 595

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.3µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3