W Zawierciu powstanie zakład do recyklingu baterii i katalizatorów na 10 tys. ton rocznie

20211025 145608

Redakcja

25 października 2021

Jak poinformował Maciej Dudzic, przedstawiciel firmy Elemental, zakupiono działki i podjęto decyzję o powstaniu na ich terenie zakładu do recyklingu baterii i katalizatorów.

Mowa o projekcie o nazwie „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” – na którą firma Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. otrzymała w dniu 19 listopada 2020 roku dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 332 036 045 zł w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1. Całość inwestycji ma wynieść 383 959 417 zł.

Jak w grudniu 2020 r. informował przedstawiciel Elemental, "projekt zakłada zatrudnienie docelowo blisko 200 osób. Kilkadziesiąt z nich to pracownicy wysoko wykwalifikowani, dostępni w Zawierciu. Poszukiwani będą zwłaszcza inżynierowie procesowi, metalurdzy, pracownicy księgowości, administracji czy kadr. Pozostała część miejsc pracy to stanowiska na produkcji, związane z procesami metalurgicznymi".

Oto informacja prasowa przesłana przez firmę Elemental:

Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. informuje, że w dniu dzisiejszym podpisana została umowa nabycia działek przemysłowych, położonych w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu, na których spółka zrealizuje fazę inwestycyjną projektu „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu”. Projekt związany jest z odzyskiwaniem cennych metali ze zużytych baterii z laptopów, telefonów komórkowych czy samochodów elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych.

Elemental Strategic Metals Sp. z o.o., wraz z innymi europejskimi potentatami, takimi jak BASF, VARTA, BMW czy Umicore, bierze udział w paneuropejskim programie IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania), którego celem jest budowa silnego europejskiego przemysłu bateryjnego nakładem ponad 3,2 mld EUR. W ramach postępowania kwalifikacyjnego innowacyjność, bezpieczeństwo i perspektywy przedsięwzięcia, realizowanego przez Elemental Strategic Metals Sp. z o.o., zostały wysoko ocenione m.in. przez ekspertów Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Zakład, którego uruchomienie planowane jest na rok 2023, ma prowadzić wysoce innowacyjną działalność w zakresie wtórnej produkcji metali, w tym takich jak nikiel, kobalt czy metale szlachetne. W zakładzie zastosowane zostaną najnowocześniejsze dostępne rozwiązania technologiczne. Produkcja prowadzona będzie w dwóch odrębnych ciągach technologicznych z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, w oparciu o technologie rozwijane m.in. we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Metali Nieżelaznych, ale także z wiodącymi dostawcami najbardziej zaawansowanych urządzeń produkcyjnych z całego świata. W ramach projektu utworzone zostanie również zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. Przedsięwzięcie realizowane przez Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. zakłada wdrożenie licznych rozwiązań, związanych z ochroną środowiska, takich jak instalacje i zbiorniki do retencji i wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej. Nowo wybudowany zakład produkował będzie greenmetals (zielone metale), pochodzące w 100% z recyklingu przy wyjątkowo niskim wpływie na środowisko naturalne.

Zasadniczym surowcem do produkcji mają być pochodzące z drobnej elektroniki i samochodów elektrycznych baterie litowo-jonowe oraz wstępnie przetworzone w innych zakładach Grupy Kapitałowej Elemental Holding katalizatory. Według wstępnych szacunków, pracę w zakładzie znajdzie do 100 do 200 osób, z których część jest już zatrudniona w tymczasowym biurze projektu w Sosnowcu.

Grupa Kapitałowa Elemental Holding z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim jest wiodącym producentem metali strategicznych, w tym metali szlachetnych. Spółki należące do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech wiodących linii biznesowych, obejmujących wtórną produkcję metali z grupy platynowców (PGM), metali szlachetnych i bazowych (odzyskiwanych z płytek drukowanych), metali dla przemysłu bateryjnego oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

Grupa na przestrzeni ostatnich lat zbudowała szeroką sieć podmiotów, zlokalizowanych głównie w państwach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych, posiadających wszelkie wymagane pozwolenia środowiskowe, infrastrukturę techniczną i sprzęt, ale także flotę transportową i personel, niezbędne do bezpiecznego i efektywnego prowadzenia działalności w segmencie urban mining. Na dzień dzisiejszy Grupa Kapitałowa Elemental Holding jest globalnym liderem wśród przedsiębiorstw, zajmujących się odzyskiem PGM, będąc jednocześnie europejskim liderem na rynkach recyklingu PCB i odzysku metali nieszlachetnych. Na koniec 2020 roku przychody netto ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Elemental przekroczyły 4 146 mln złotych, a suma bilansowa 1 328 mln złotych.

Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. realizuje projekt pn. „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach konkursu „Szybka Ścieżka – IPCEI”.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.2µg/m3 PM2.5: 14.1µg/m3