Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-5 °C
AAA

W tydzień ponad trzysta nowych przypadków koronawirusa wśród górników

Ponad trzysta nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ciągu minionego tygodnia w czterech spółkach węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się niespełna pół tysiąca górników, a około 900 objęto kwarantanną.

Jak wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 349 górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 56 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), 70 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie oraz 17 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3747 osób, a wyzdrowiało 3396. Obecnie w PGG choruje 349 osób wobec 244 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 674 pracowników wobec 643 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalni Piast w Bieruniu (45), a także w kopalni Mysłowice-Wesoła (42), Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych (39), Ziemowit w Lędzinach (37), Murcki-Staszic w Katowicach (30) oraz Bielszowice w Rudzie Śląskiej (17). W pozostałych kopalniach Grupy jest od jednego do kilkunastu przypadków zachorowań.

W ciągu tygodnia, od minionego poniedziałku, wśród pracowników PGG potwierdzono łącznie 203 nowe przypadki koronawirusa, przybyło także 96 ozdrowieńców. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed trzema tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 56 osób wobec 28 tydzień temu. W ciągu tygodnia potwierdzono 42 nowe przypadki zachorowania, a 14 osób wyzdrowiało.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4223 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4167 wyzdrowiało. Kwarantanną jest objętych 135 osób wobec 100 tydzień temu.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - 70 pracowników, wobec 21 przed tygodniem. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło dotąd w sumie ponad 430 pracowników spółki. Przedstawiciele firmy podkreślają, że firma wdrożyła zaostrzone procedury bezpieczeństwa i stawia na szeroką profilaktykę.

Z myślą o bezpieczeństwie pracowników przemodelowano organizację czasu pracy w zakładach górniczych i zasady prowadzenia transportu ludzi. Wszyscy pracownicy mają obowiązek stałego noszenia maseczek ochronnych, a ciągi komunikacyjne i infrastruktura są regularnie dezynfekowane

poinformował w poniedziałek rzecznik firmy Daniel Iwan.

W spółce Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek było 17 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 (wobec 5 tydzień temu), a kolejnych 17 górników objęto kwarantanną. Żaden z zakażonych górników nie wymaga hospitalizacji. (PAP)

Foto: PAP


Komentarze