Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
3 °C
AAA

W tydzień liczba górników z koronawirusem spadła o prawie 30 proc.

Wiadomości
Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy o ok. 30 proc. zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. We wszystkich czterech kontrolowanych przez Skarb Państwa spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców.

Obecnie - według poniedziałkowych danych spółek - z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 255 górników wobec 361 przed tygodniem (spadek o ponad 29,3 proc.) i 520 dwa tygodnie wcześniej. W kwarantannie jest niespełna 600 pracowników - ponad 200 osób mniej niż przed tygodniem.

W odniesieniu do poniedziałku 23 listopada, spadek liczby zakażonych górników nastąpił zarówno w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), jak i w mniejszych spółkach wydobywczych: Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. W każdej z tych firm liczba chorych jest obecnie mniejsza niż tydzień temu.

Obecnie z wirusem zmaga się 150 górników z PGG (wobec 216 przed tygodniem), 80 z JSW (wobec 107 tydzień temu), 16 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie (tydzień temu 26, przed dwoma tygodniami 61) oraz 9 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, wobec 12 w miniony poniedziałek.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, obecnie zakażonych jest 80 osób wobec 107 tydzień temu i 114 przed dwoma tygodniami. W ciągu minionego tygodnia potwierdzono 41 nowych przypadków zachorowania (tydzień wcześniej 76), a 68 osób wyzdrowiało (tydzień wcześniej 83).

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - 16 pracowników wobec 26 przed tygodniem i 61 dwa tygodnie temu. Przez kwarantannę przeszło dotąd w sumie przeszło ponad 630 osób z około 6,5 tys. pracowników spółki. Ponad 240 górników ma już status ozdrowieńców. Przedstawiciele firmy podkreślają, że w jej kopalniach wdrożono zaostrzone środki bezpieczeństwa.

W zakładach Tauron Wydobycie nieprzerwanie funkcjonują zaostrzone procedury bezpieczeństwa. Priorytetem wszystkich działań jest szeroka profilaktyka, stąd w tym roku w spółce nie odbędzie również się tradycyjna akademia barbórkowa"

poinformował rzecznik firmy Daniel Iwan.

Z obchodów barbórkowych w tradycyjnej formie zrezygnowały również pozostałe spółki węglowe.

W firmie Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek było 9 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 (wobec 12 tydzień temu), a 16 górników objęto kwarantanną (wobec 28 w miniony poniedziałek). Jeden z zakażonych górników jest w szpitalu - poinformował prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek. (PAP)


Komentarze