Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

W Tychach stanie nowy gmach Sądu Rejonowego

Wiadomości
W ciągu najbliższych kilku lat w Tychach na Śląsku powstanie nowy gmach Sądu Rejonowego, dziś korzystającego z pomieszczeń w czterech punktach miasta. Decyzję w tej sprawie ogłosił w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

- Tą kluczową decyzją rozpoczynamy proces inwestycyjny - powiedział Wójcik i zaznaczył jednocześnie, że zrobi wszystko, żeby proces budowy sądu maksymalnie skrócić. - To jest bardzo ważne - nie mamy czasu, żeby czekać wiele lat, by powstał tutaj sąd – zadeklarował wiceminister podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Tychów Andrzejem Dziubą.

Wójcik przywołał wcześniejsze doświadczenia, wskazujące, iż okres projektowania i przygotowań do takiej inwestycji trwa z reguły do 12 miesięcy, zaś budowa średnio do 36 miesięcy. Ocenił, że możliwe jest maksymalne skrócenie tych terminów, przy dobrej współpracy z samorządem.

Koszty budowy nowego gmachu – jak mówił wiceminister – będą znane, gdy gotowy będzie jego projekt i znana będzie ostateczna powierzchnia. Obecnie koszt jednego metra kwadratowego powierzchni przy tego typu inwestycjach to średnio 10-12 tys. zł, choć – jak zastrzegał Wójcik – są miejsca, gdzie udało się osiągnąć koszt rzędu 6 tys. zł za metr kwadratowy.

- Kluczowe decyzje zostały podjęte: pierwsza - jest nieruchomość; druga, resortu sprawiedliwości - budujemy. To dwie najważniejsze decyzje. Teraz będziemy robili wszystko (...), żeby ten proces maksymalnie skrócić - powiedział wiceminister, wskazując, iż nowy gmach musi być przede wszystkim funkcjonalny, by dobrze służył mieszkańcom i pracownikom.

Samorząd Tychów przygotował już 1,5-hektarową działkę w centrum miasta, na której ma powstać nowy sąd, w pobliżu przystanku kolejowego Tychy Lodowisko i wielopoziomowego parkingu na blisko 400 miejsc. To dobrze skomunikowany teren przy ul. Dąbrowskiego, między parkingiem a gmachem zajmowanym przez pocztę. Miasto deklaruje szybkie przeprowadzenie wszelkich formalności związanych z budową.

Prezydent miasta Andrzej Dziuba przypomniał, że Tychy od wielu lat zabiegały o budowę nowego sądu; dziękował też wiceministrowi za jego osobiste zaangażowanie w tę sprawę, które – jak ocenił – pomogło przełamać impas i zaowocowało decyzją o budowie nowego gmachu. Prezydent wyraził przekonanie, że zaproponowana przez miasto lokalizacja spełni wszelkie oczekiwania sądu. Obecny główny budynek sądu po przeprowadzce ma być zaadaptowany na mieszkania.

Wójcik wyliczał też inne inwestycje dotyczące wymiaru sprawiedliwości w woj. śląskim – trwającą budowę nowego sądu w Częstochowie, planowaną budowę sądu w Sosnowcu, odnowienie zabytkowego budynku sądu w Raciborzu oraz rozbudowę sądu w Bielsku-Białej, poprzez adaptację kolejnego budynku.(PAP)


Komentarze