Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

W szpitalu w Czeladzi powstało 55 miejsc dla pacjentów z COVID-19

Wiadomości
W Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi powstało 55 miejsc dla pacjentów z COVID-19. Przypisano personel wyłącznie do opieki nad nimi.

"Zgodnie z decyzją wojewody osoby z dodatnim wynikiem testu, wymagające hospitalizacji, będą przyjmowane do szpitala od 26 października" – poinformował w poniedziałek starosta będziński Sebastian Szaleniec.

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej to jedyny szpital w powiecie. Dlatego wszystkie zmiany organizacyjne zostały przeprowadzone w taki sposób, aby pacjenci z innymi schorzeniami ich nie odczuli.

"Wszystkie nasze oddziały funkcjonują normalnie, zmniejszyła się jedynie liczba miejsc na internie" – podkreśliła dyrektor szpitala Aldona Sylwa.

Oddział covidowy został wydzielony w ramach struktury oddziału chorób wewnętrznych. Jest odizolowany od reszty szpitala i ma osobne wejście i śluzę. Szpital zabezpieczył także szczepionki przeciw grypie dla całego zespołu interny. Chorzy z COVID-19 od momentu przyjazdu do szpitala są izolowani. Uruchomiono osobne wejście do izby przyjęć tak, aby drogi pacjentów się nie przecinały.

Zgodnie z wytycznymi chorzy z COVID-19 są kwalifikowani do hospitalizacji zależnie od stanu klinicznego. Nasz szpital, jako placówka II poziomu, jest wyznaczony do przyjmowania pacjentów z objawami o umiarkowanym nasileniu, takimi jak duszność, spadek saturacji czy zapalenie płuc

wyjaśniła kierowniczka oddziału chorób wewnętrznych z pododdziałem szybkiej diagnostyki kardiologicznej Ewa Wiązania-Gacek.

5 spośród 55 przygotowanych miejsc to łóżka respiratorowe dla osób wymagających wentylacji mechanicznej. Stworzono salę intensywnego nadzoru covidowego w miejscu dotychczasowego intensywnego nadzoru kardiologicznego, który przeniesiono na inne piętro – dzięki temu szpital może zapewnić pełne zabezpieczenie zarówno pacjentom kardiologicznym, jak i z COVID-19.

Decyzja wojewody oznacza, że szpital w Czeladzi będzie realizował zadania zarówno w ramach I jak i II poziomu zabezpieczenia. W ramach I poziomu w szpitalu od września funkcjonuje 25 izolatek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, których stan wymaga hospitalizacji.

Przygotowanie 55 miejsc dla osób już zdiagnozowanych było możliwe m.in. dzięki przeprowadzonym w placówce inwestycjom i zakupowi sprzętu przy dużym wsparciu finansowym powiatu i ze środków własnych szpitala.

W lipcu władze powiatu będzińskiego przekazały szpitalowi nowy ambulans wraz z wyposażeniem medycznym. Szpital posiada także kapsuły do przewożenia pacjentów z COVID-19, co pozwala na bezpieczny transport w obrębie szpitala, np. w przypadku potrzeby wykonania badań obrazowych

podkreślił wicestarosta będziński Dariusz Waluszczyk. (PAP)


Komentarze