W Radlinie powstaje elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym [Foto]

Csm Radlin maj 2020 1 de82a3c051

Redakcja

3 czerwca, 2020

W należącej do spółki JSW Koks koksowni w Radlinie (Śląskie) powstaje elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym. Przedstawiciele inwestora oceniają, że epidemia koronawirusa nie spowolniła budowy, która powinna zakończyć się późną jesienią przyszłego roku.

Pierwsze prace, związane m.in. z organizacją placu budowy, wykonaniem jej zaplecza, ogrodzeniem terenu i przyłączeniem mediów, rozpoczęły się w lutym tego roku. Obecnie budowa jest już w toku.

"Roboty ziemne rozpoczęto w połowie kwietnia od wykonania wykopów w rejonie planowanego posadowienia przyszłych budynków dla maszyn elektrycznych wraz z nastawnią blokową. Z początkiem maja wykonawca rozpoczął wzmacnianie gruntu palami i kolumnami żelbetowymi" - poinformował we wtorek rzecznik JSW Koks Roman Brańka.

Elektrociepłownia powstaje na terenie działającej koksowni, co komplikuje proces budowy, ale także - jak podkreślił rzecznik - pozwala na wykorzystanie terenów po wyburzonych obiektach technologicznych zakładu. "W silnie zurbanizowanym terenie Radlina ma to duże znaczenie, ponieważ pozwala ponownie wykorzystać zajęte przez przemysł grunty, oszczędzając tereny zielone i rolne" - wyjaśnił Brańka.

EC Radlin docelowo zastąpi planowaną do wyłączenia z końcem 2022 r. Elektrociepłownię Marcel, należącą do Polskiej Grupy Górniczej. Powstająca w koksowni Radlin jednostka ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, spełniając wszystkie unijne wymogi ekologiczne i energetyczne.

Czytaj także: Wodzisławskie Centrum Kultury będzie zasilane energią słoneczną

Instalacja zużyje ok. 180 mln metrów sześc. nadmiarowego gazu koksowniczego rocznie. Zgodnie z założeniami, nowa EC Radlin zaspokoi potrzeby energetyczne koksowni, zaś nadwyżki energii elektrycznej zasilą Krajowy System Energetyczny. Ciepło w wodzie grzewczej dostarczane będzie na potrzeby należącej do PGG kopalni Marcel oraz mieszkańców Radlina.

"Własna produkcja energii z odpadowego do tej pory gazu koksowniczego pozwoli uniezależnić się od dostawców zewnętrznych, a także wykonać kolejny krok w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego" - podkreślił rzecznik JSW Koks.

Spółka zakłada roczną produkcję ok. 486 tys. gigadżuli pary technologicznej, 209 tys. gigadżuli oraz wody grzewczej oraz 196 tys. megawatogodzin energii elektrycznej. (PAP)

Foto: jsw.pl

Csm 4 5e80c2c96a

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.8µg/m3 PM2.5: 0.6µg/m3