Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
15 °C
AAA

W Radlinie powstaje elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym [Foto]

#StopSmog
W należącej do spółki JSW Koks koksowni w Radlinie (Śląskie) powstaje elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym. Przedstawiciele inwestora oceniają, że epidemia koronawirusa nie spowolniła budowy, która powinna zakończyć się późną jesienią przyszłego roku.

Pierwsze prace, związane m.in. z organizacją placu budowy, wykonaniem jej zaplecza, ogrodzeniem terenu i przyłączeniem mediów, rozpoczęły się w lutym tego roku. Obecnie budowa jest już w toku.

"Roboty ziemne rozpoczęto w połowie kwietnia od wykonania wykopów w rejonie planowanego posadowienia przyszłych budynków dla maszyn elektrycznych wraz z nastawnią blokową. Z początkiem maja wykonawca rozpoczął wzmacnianie gruntu palami i kolumnami żelbetowymi" - poinformował we wtorek rzecznik JSW Koks Roman Brańka.

Elektrociepłownia powstaje na terenie działającej koksowni, co komplikuje proces budowy, ale także - jak podkreślił rzecznik - pozwala na wykorzystanie terenów po wyburzonych obiektach technologicznych zakładu. "W silnie zurbanizowanym terenie Radlina ma to duże znaczenie, ponieważ pozwala ponownie wykorzystać zajęte przez przemysł grunty, oszczędzając tereny zielone i rolne" - wyjaśnił Brańka.

EC Radlin docelowo zastąpi planowaną do wyłączenia z końcem 2022 r. Elektrociepłownię Marcel, należącą do Polskiej Grupy Górniczej. Powstająca w koksowni Radlin jednostka ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, spełniając wszystkie unijne wymogi ekologiczne i energetyczne.

Czytaj także: Wodzisławskie Centrum Kultury będzie zasilane energią słoneczną

Instalacja zużyje ok. 180 mln metrów sześc. nadmiarowego gazu koksowniczego rocznie. Zgodnie z założeniami, nowa EC Radlin zaspokoi potrzeby energetyczne koksowni, zaś nadwyżki energii elektrycznej zasilą Krajowy System Energetyczny. Ciepło w wodzie grzewczej dostarczane będzie na potrzeby należącej do PGG kopalni Marcel oraz mieszkańców Radlina.

"Własna produkcja energii z odpadowego do tej pory gazu koksowniczego pozwoli uniezależnić się od dostawców zewnętrznych, a także wykonać kolejny krok w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego" - podkreślił rzecznik JSW Koks.

Spółka zakłada roczną produkcję ok. 486 tys. gigadżuli pary technologicznej, 209 tys. gigadżuli oraz wody grzewczej oraz 196 tys. megawatogodzin energii elektrycznej. (PAP)

Foto: jsw.pl


Komentarze