Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

W maju lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło ponad 80 tysięcy podróżnych

Wiadomości
Poprawiająca się sytuacja epidemiczna oraz stopniowe luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa spowodowały, że pasażerskie przewozy lotnicze systematycznie się odbudowują.

Linie lotnicze z każdym kolejnym tygodniem oferują coraz większą liczbę połączeń, co z kolei skutkuje wzrostem przewozów we wszystkich segmentach ruchu. Mając na uwadze fakt, że podczas piątego miesiąca 2020 roku w Polsce obowiązywał zakaz lotów w ruchu pasażerskim, statystyki za maj 2021 roku w niniejszym podsumowaniu zostały zestawione z poprzednim miesiącem bieżącego roku, tj. z kwietniem 2021 r. Przewozy cargo podczas piątego miesiąca bieżącego roku zostały natomiast porównane z majem 2020 roku, gdyż wspomniany zakaz lotów nigdy nie dotyczył przewozów realizowanych w ramach tego segmentu.

Systematyczna odbudowa przewozów pasażerskich

W maju 2021 roku w Katowice Airport obsłużono 85 568 podróżnych, czyli o 45 218 więcej (+112,06%) niż w kwietniu bieżącego roku. W ramach siatki połączeń regularnych przewieziono 16 207 osób, tj. o 7 769 więcej (+92,07%) niż w zeszłym miesiącu. W segmencie ruchu czarterowego odnotowano 68 676 pasażerów, czyli o 36 969 więcej (+116,60%) niż podczas czwartego miesiąca bieżącego roku. W maju 2021 roku w Pyrzowicach odnotowano 1 605 operacji startów i lądowań samolotów. Jest to wynik o 411 lepszy (+34,42%) niż w kwietniu 2021 roku.

Podczas pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku w Katowice Airport obsłużono 194 791 podróżnych, czyli o 457 258 mniej (-70,13%) niż w 2020 roku. Z połączeń regularnych skorzystało 45 687 osób, tj. o 480 392 mniej (-91,32%) niż w okresie od stycznia do maja zeszłego roku. W ramach pyrzowickiej siatki połączeń czarterowych obsłużono 147 109 pasażerów, co jest wynikiem o 36 389 lepszym (+32,87%) niż w 2020 roku. Od stycznia do maja 2021 roku odnotowano 5 492 operacji startów i lądowań, tj. o 2 965 mniej (-35,06%) niż podczas tego samego okresu w 2020 roku.

W maju za odbudowę ruchu w Katowice Airport ciągle odpowiadały przewozy czarterowe. W trakcie pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku udział pasażerów czarterowych w całości liczby podróżnych wynosił aż 75%. Przewozy czarterowe notują także ciągle wyższe średnie wypełnienia w porównaniu z ruchem regularnym. W maju średnie wypełnienie rejsów realizowanych na zlecenie biur podróży wynosiło 141 pasażerów, a w ruchu obsługiwanym przez linie niskokosztowe i tradycyjne 79. W czerwcu spodziewamy się nie tylko dalszego wzmacniania siatki połączeń czarterowych, ale także znaczącego wzrostu pasażerów na trasach regularnych. Na przełomie maja i czerwca Wizz Air oraz Ryanair zaczęły reaktywować połączenia z Pyrzowic. Wizz Air wznowił już loty na Maltę, do Gruzji, Reykjaviku, Larnaki oraz Katanii. Do końca czerwca węgierski przewoźnik znowu będzie latać z Pyrzowic na Mykonos, Majorkę i Korfu, do Mediolanu-Bergamo, Kolonii-Bonn, Zaporoża, Aten, Alghero, Burgas, Splitu oraz Podgoricy. Na początku lipca ponownie powinny być dostępne kierunki Wizz Aira z Pyrzowic do Liverpoolu, Doncaster-Sheffield, Eindhoven, Stavanger, Malagi, Barcelony, Oslo-Torp, Castellon i Odessy. Z kolei Ryanair reaktywował już połączenia z Pyrzowic do Mediolanu-Bergamo, Odessy, Dublina, Katania, Alghero, Manchesteru, Pafos, Aten, Bolonii i Kijowa-Borispol. W drugiej połowie czerwca irlandzki przewoźnik wznowi połączenia do Birmingham i Edynburga, a w połowie lipca do Kolonii-Bonn. W lipcu linia planuje również zainaugurować nowe trasy z Katowice Airport, to jest Oslo-Gardermoen i Trapani

- mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA

Dynamiczny rozwój Cargo

W maju 2021 roku na pyrzowickim lotnisku obsłużono 2 286 ton frachtu, co jest wynikiem o 923 lepszym (+67,72%) od tego z zeszłego roku. Podczas pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku odnotowano z kolei 11 441 ton cargo, tj. o 3 938 ton więcej (+52,49%)  w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

Od prawie 15 lat konsekwentnie inwestujemy w rozwój infrastruktury do obsługi cargo lotniczego i w budowanie dobrych, merytorycznych relacji z firmami specjalizującymi się w lotniczym transporcie ładunków. Z każdym mijającym rokiem Pyrzowice umacniają się na pozycji lidera wśród polskich lotnisk regionalnych w segmencie obsługi frachtu. Przypomnę, że na początku tego roku ogólnopolski punkt integracji ładunków lotniczych w modelu RFS otworzyła w Pyrzowicach Lufthansa Cargo. I nie jest to nie koniec dobrych informacji, bo w trakcie zbliżających się wakacji jeden z naszych partnerów uruchomi z Katowice Airport trzy dodatkowe regularne połączenia towarowe

- mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach.


Komentarze