Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

W Katowicach odbędzie Droga Krzyżowa w dniu pokuty za wykorzystanie seksualne dzieci

Wiadomości
Foto: Wikipedia
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczyć nabożeństwu Drogi Krzyżowej podczas przypadającego w piątek Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych Kościoła katolickiego.

W tym roku ten dzień jest przeżywany jest w Kościele w Polsce pod hasłem "Wspólnota ze Zranionymi". W nabożeństwie w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 17.15 wezmą udział pracownicy Kurii Metropolitalnej i instytucji diecezjalnych. Do modlitwy włączą się także wierni w parafiach całej archidiecezji katowickiej.

Dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich ma charakter wynagradzający i przebłagalny. Jako Kościół jesteśmy żywym organizmem i zdajemy sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy cierpi jeden członek, cierpi cały Kościół. Otaczamy modlitwą ofiary, ich rodziny, pamiętamy o osobach, które doznały krzywdy ze strony osób duchownych. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby te sytuacje były wyjaśnione, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności i raz jeszcze powtarzamy, że do podobnych sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Każdy przypadek to o jeden przypadek za dużo

 - powiedział w czwartek rzecznik Archidiecezji Katowickiej ks. dr Tomasz Wojtal.

Papież Franciszek 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Po raz pierwszy obchodzono go w Polsce 3 marca 2017 roku. Zgodnie z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym w Płocku jesienią 2018 r. każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu jest w polskim Kościele Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

PAP


Komentarze