Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

W górnictwie dwa nowe zakażenia, wyzdrowiały też dwie osoby

Dwa nowe zakażenia zanotowano ostatniej doby wśród pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego – oba w Polskiej Grupie Górniczej. Również w tej Grupie zanotowano od soboty dwa ozdrowienia w branży.

Według zebranych w niedzielę przez PAP danych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i ze spółki Węglokoks Kraj sytuacja epidemiczna w nich praktycznie nie zmieniła się od soboty. Od początku epidemii potwierdzono ogółem zakażenie koronawirusem u 6329 górników z kilkunastu kopalń, wobec 6327 dobę wcześniej.

W JSW, gdzie w trakcie epidemii wykryto najwięcej zakażeń w polskim górnictwie, w niedzielę, podobnie jak dzień wcześniej, łączna liczba takich przypadków wynosiła 3865 (od początku epidemii; wobec piątku wzrost o 2 zakażenia).

W kopalni Pniówek od początku epidemii do niedzieli koronawirusa stwierdzono u 1600 pracowników, w kopalni Zofiówka ich liczba wyniosła 1180, w kopalni Borynia 411, w kopalni Jastrzębie-Bzie 387, w kopalni Budryk 283, a w kopalni Szczygłowice – cztery.

W największej węglowej spółce – Polskiej Grupie Górniczej – od soboty przybyły dwa nowe przypadki zakażeń i łącznie od początku epidemii ich liczba wzrosła do 1874. Wyzdrowiało dotąd 1475 osób – ta wartość wzrosła ostatniej doby też o dwie osoby. Realnie w spółce pozostawało w sobotę 399 zarażonych osób.

Czytaj także: Koronawirus w śląskim: ofiara śmiertelna w orzeskim DPS!

W niedzielę PGG nie podała danych w rozbiciu na poszczególne zakłady. Do piątku najwięcej zarażeń stwierdzono w tej spółce w kopalniach Jankowice (677), Sośnica (460), Marcel (237), Murcki-Staszic (236), Bolesław Śmiały (89), Bielszowice (72) i Ziemowit (27).

Według wcześniejszych danych m.in. 25 przypadków było też w Zakładzie Górniczych Robót Inwestycyjnych, a mniejsze liczby – w pozostałych kopalniach. W niedzielę na kwarantannie przebywało 484 pracowników PGG (dzień wcześniej – o dwóch mniej).

Obok zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało też 590 górników z należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek. Obecnie koronawirusa ma tam nadal 7 osób (w tym jeden pracownik firmy współpracującej z kopalnią); w piątek za chore uznawano tam 11 osób. Wyzdrowiało łącznie 583 górników. Żaden pracownik nie przebywa na kwarantannie. (PAP)

Foto: PGG


Komentarze