Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

W górach występują zagrożenia lawinowe. GOPR-owcy odradzają wyjścia w góry

Wiadomości
W Bieszczadach są trudne warunki do uprawiania turystyki. Powyżej granicy lasu w czwartek rano obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Natomiast na trasach zjazdowych warunki narciarskie właściciele ośrodków określają jako dobre.

Wędrówki turystyczne utrudnia ciężki i mokry śnieg. Wiele szlaków górskich jest zawianych

 – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski.

 

Jak zaznaczył, rano w bieszczadzkich dolinach temperatury powietrza wahały się od dwóch do pięciu stopni mrozu. "Leży od 50 do 100 cm śniegu. Miejscami zaspy przekraczają nawet półtora metra" – mówił Olszewski.

W Beskidach czy Tatrach zagrożenie lawinowe również występuje. GOPR-owcy odradzają wyjście w góry.

Powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia lawinowego. Dotyczy ono głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

Ostatniej doby GOPR zanotował jedną wyprawę ratowniczą.

Z Szarego Berda ewakuowano turystę. Trudne warunki pogodowe spowodowały, że mężczyzna w trakcie wyprawy stracił wiele sił. Był wyczerpany. Został ewakuowany przez ratowników

 - powiedział ratownik dyżurny.

 

Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki i zapasowe rękawiczki". "Należy też mieć ze sobą też naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację +Ratunek+

– przypomniał Olszewski.

Na Podkarpaciu czynne są stacje narciarskie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na pogórzach Dynowskim i Przemyskim. Wszędzie panują dobre warunki narciarskie.

Turyści przestrzegają obostrzeń sanitarnych w ośrodkach zimowych. Na zboczach narciarskich średnia pokrywa śnieżna wynosi 50-100 cm. Na wyciągach wszystkich obowiązuje m.in. nakaz zasłaniania ust i nosa. W kolejkach trzeba zachować co najmniej półtorametrowy dystans. Narciarze oraz osoby towarzyszące zachęcane są do korzystania z płynów do dezynfekcji.

PAP/własne


Komentarze