Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
21 °C
AAA

W Częstochowie odsłonięto ławeczkę Piotra Machalicy. Trwa festiwal jego imienia

fot. UM Częstochowa
W Częstochowie trwa I Festiwal im. Piotra Machalicy, na inaugurację odbyło się uroczyste odsłonięcie ławeczki cenionego w całym kraju i nieodżałowanego aktora, który ostatnie lata życia związał z Częstochową.

Ławeczka stoi w III Alei Najświętszej Maryi Panny, na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki niedaleko od fontanny „Dziewczynka z gołębiami”. Pomysł stworzenia takiego elementu małej architektury wyszedł od Małgorzaty Iżyńskiej, a autorem projektu rzeźby aktora jest Zbigniew Stanuch.

Odsłonięcia ławeczki Piotra Machalicy dokonał 1 lipca jego przyjaciel, znany malarz, pisarz i pieśniarz Jan Wołek, w towarzystwie Aleksandry Sosnowskiej-Machalicy-żony aktora. Wcześniej, w krótkim osobistym wstępie przywołał postać swojego przyjaciela, wspominając m.in. "stacjonarne" wycieczki rowerowe z Piotrem Machalicą.

Miałbym do Was ogromną prośbę. Ilekroć będziecie przechodzili częstochowskimi Alejami, to nadłóżcie 100 czy 200 metrów po to, żeby się przysiąść do Piotrusia, tak jak on, przez całe swoje twórcze życie, przysiadał się do was. Bo na tym polega praca aktora: na przysiadaniu się do ludzi. Siądźcie więc proszę koło niego, pomilczcie, powspominajcie....”

powiedział na koniec Jan Wołek. 

Spotkanie przy ławeczce, w którym wzięło udział wielu częstochowskich i warszawskich przyjaciół artysty, w tym wielu znanych aktorów, muzycznie "oprawili" Krzysztof Niedźwiecki i Adam Machalica.
 
Zmarły niecałe dwa lata temu Piotr Machalica był rozpoznawalny m.in. dzięki kilkudziesięciu rolom w filmach, serialach czy Teatrze Telewizji. Przez kilkanaście lat kierowania artystyczną działalnością Teatru Mickiewicza, poznał w Częstochowie wielu artystów, którzy z biegiem czasu stali się jego przyjaciółmi. A miejscowa publiczność obdarzała go masą ciepła – z dyrektorskiego fotela wychodził przecież na deski, niejednokrotnie w głównych rolach, stykał się z tą publicznością bezpośrednio. Otaczało go też grono świetnych częstochowskich muzyków. To oni byli jego partnerami podczas recitali, z którymi jako śpiewający, interpretujący piosenki aktor występował nie tylko lokalnie. W końcu –  po tym jak odszedł 14 grudnia 2020 roku w wieku ledwie 65 lat, spoczął na częstochowskim cmentarzu Św. Rocha.

Niecały rok później powstała Fundacja imienia Piotra Machalicy. Jej misją jest upamiętnianie go jako osoby i artysty –  nie tylko teatralnego. Jak podkreśla prezeska Zarządu Fundacji Aleksandra Sosnowska-Machalica – Festiwal ma być wydarzeniem otwartym, z wolnym wstępem, przede wszystkim po to, aby stymulować młodych ludzi do aktywnego udziału w kulturze. Do jej odbierania, ale i tworzenia.
 

Źródło: UM Częstochowa