W Bytomiu liczą się z młodzieżą

P1dvjk29r0qrf11f6q2h13fnmkf4

Redakcja

26 października, 2021

Młodzieżowa Rada Miejska w Bytomiu istnieje od 2019 roku. Niedawno zakończyła się jej pierwsza kadencja, a 28 i 29 października odbędą się wybory do nowej Rady. Jak sprawują się młodzi rajcy, co planują zdziałać?

Reaktywacja rady odbyła się w 2019 roku. Wcześniej MRM istniała, ale nie była aktywna. W trakcie dwuletniej kadencji odbyło się kilka sesji młodych rajców, powołano komisje sportu i rekreacji, akcji charytatywnych i ochrony środowiska, a także kultury i promocji miasta.

Funkcja radnego zobowiązuje

Z istotniejszych działań, które udało się zrealizować przez młodzież, był ich aktywny udział w inwentaryzacji i wytyczaniu planowanych ścieżek rowerowych oraz spotkania z okolicznymi radami młodzieżowymi 

– mówi Paweł Winiarski, bytomski radny i koordynator Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bytomiu.

MRM nawiązała również współpracę z Radą Seniorów oraz zwiedzała parlament wraz z senator Haliną Biedą.

Z pewnością dla młodych, którzy stali się radnymi MRM, była to ciekawa przygoda. Na pewno dzięki temu poznali z bliska, jak działa samorząd. Mieli też okazję poznać rówieśników oraz poczuć, że funkcja radnego zobowiązuje - w swoich szkołach stali się przedstawicielami młodych w mieście. Poczuli się ważni 

– mówi Paweł Winiarski, który podkreśla także, że młodzi oczekują zrozumienia i szacunku

Kolejne wybory przed nami

W czwartek i piątek 28 i 29 października odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bytomiu. Zgłoszenia kandydatów na młodych radnych będą przyjmowane w bytomskich szkołach ponadpodstawowych do poniedziałku 25 października.

Kandydatem na młodzieżowego radnego może zostać każdy uczeń stacjonarnej szkoły średniej, który zamieszkuje w Bytomiu (również, jeśli uczęszcza do szkoły poza miastem). Kandydatów zgłasza samorząd uczniowski lub co najmniej 10 uczniów, którzy popierają daną kandydaturę. W formule Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bytomiu przewidziano również kampanię (może rozpocząć się 14 dni przed wyborami) oraz ciszę wyborczą (obowiązuje w dniach głosowania).

Jak zaznacza koordynator MRM, druga kadencja będzie się różniła pod wieloma względami.

Dzięki wspólnym staraniom udało się powołać oprócz koordynatora z ramienia Rady Miasta, opiekunkę, Katarzynę Michalską, która potrafi znaleźć wspólny język z młodymi, ponieważ była nauczycielką w gimnazjum. Wyeliminowaliśmy szereg popełnionych błędów a dzięki pracy opiekunki i koordynatora MRM liczymy na większe zaangażowanie młodzieży, m.in. reprezentację młodzieży z większej ilości szkół, w tym na przykład w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej 

– wymienia radny i koordynator młodzieżowej rady.

Lekcja historii, demokracji i nowości

Jakie nowości czekają młodych rajców w tym roku? W planach jest szkolenie polegające na wcieleniu się w role przewodniczącego rady miasta, sekretarzy, prezydenta na sali sesyjnej.

MRM to naprawdę cenna forma włączenia młodych do współdecydowanie o mieście. To szczególnie ważne w sytuacji Bytomia, który wyludnia się w szybkim tempie, mimo że ma unikalne cechy, będące w mojej ocenie kluczowymi dla powodzenia rewitalizacji. Młodzi ludzie przez lata byli osamotnieni i pozostawieni sami sobie. Dodatkowo brak edukacji o mieście przyczynił się do dużych braków. Stąd działania młodych oprócz niewątpliwego ich zaktywizowania są dodatkowo lekcją o historii miasta, demokracji i samorządności 

– mówi Paweł Winiarski.

Druga kadencja młodzieżowej rady ma służyć do całkiem nowej formie dialogu z bytomską młodzieżą. Ma też zachęcić młodych do pozostania w mieście. A młodzi radni może będą w przyszłości zasiadali również w Radzie Miejskiej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.7µg/m3 PM2.5: 0.5µg/m3