Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

W Bytomiu liczą się z młodzieżą

Wiadomości
Zdjęcie: UM Bytom
Młodzieżowa Rada Miejska w Bytomiu istnieje od 2019 roku. Niedawno zakończyła się jej pierwsza kadencja, a 28 i 29 października odbędą się wybory do nowej Rady. Jak sprawują się młodzi rajcy, co planują zdziałać?

Reaktywacja rady odbyła się w 2019 roku. Wcześniej MRM istniała, ale nie była aktywna. W trakcie dwuletniej kadencji odbyło się kilka sesji młodych rajców, powołano komisje sportu i rekreacji, akcji charytatywnych i ochrony środowiska, a także kultury i promocji miasta.

Funkcja radnego zobowiązuje

Z istotniejszych działań, które udało się zrealizować przez młodzież, był ich aktywny udział w inwentaryzacji i wytyczaniu planowanych ścieżek rowerowych oraz spotkania z okolicznymi radami młodzieżowymi 

– mówi Paweł Winiarski, bytomski radny i koordynator Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bytomiu.

MRM nawiązała również współpracę z Radą Seniorów oraz zwiedzała parlament wraz z senator Haliną Biedą.

Z pewnością dla młodych, którzy stali się radnymi MRM, była to ciekawa przygoda. Na pewno dzięki temu poznali z bliska, jak działa samorząd. Mieli też okazję poznać rówieśników oraz poczuć, że funkcja radnego zobowiązuje - w swoich szkołach stali się przedstawicielami młodych w mieście. Poczuli się ważni 

– mówi Paweł Winiarski, który podkreśla także, że młodzi oczekują zrozumienia i szacunku

Kolejne wybory przed nami

W czwartek i piątek 28 i 29 października odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bytomiu. Zgłoszenia kandydatów na młodych radnych będą przyjmowane w bytomskich szkołach ponadpodstawowych do poniedziałku 25 października.

Kandydatem na młodzieżowego radnego może zostać każdy uczeń stacjonarnej szkoły średniej, który zamieszkuje w Bytomiu (również, jeśli uczęszcza do szkoły poza miastem). Kandydatów zgłasza samorząd uczniowski lub co najmniej 10 uczniów, którzy popierają daną kandydaturę. W formule Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bytomiu przewidziano również kampanię (może rozpocząć się 14 dni przed wyborami) oraz ciszę wyborczą (obowiązuje w dniach głosowania).

Jak zaznacza koordynator MRM, druga kadencja będzie się różniła pod wieloma względami.

Dzięki wspólnym staraniom udało się powołać oprócz koordynatora z ramienia Rady Miasta, opiekunkę, Katarzynę Michalską, która potrafi znaleźć wspólny język z młodymi, ponieważ była nauczycielką w gimnazjum. Wyeliminowaliśmy szereg popełnionych błędów a dzięki pracy opiekunki i koordynatora MRM liczymy na większe zaangażowanie młodzieży, m.in. reprezentację młodzieży z większej ilości szkół, w tym na przykład w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej 

– wymienia radny i koordynator młodzieżowej rady.

Lekcja historii, demokracji i nowości

Jakie nowości czekają młodych rajców w tym roku? W planach jest szkolenie polegające na wcieleniu się w role przewodniczącego rady miasta, sekretarzy, prezydenta na sali sesyjnej.

MRM to naprawdę cenna forma włączenia młodych do współdecydowanie o mieście. To szczególnie ważne w sytuacji Bytomia, który wyludnia się w szybkim tempie, mimo że ma unikalne cechy, będące w mojej ocenie kluczowymi dla powodzenia rewitalizacji. Młodzi ludzie przez lata byli osamotnieni i pozostawieni sami sobie. Dodatkowo brak edukacji o mieście przyczynił się do dużych braków. Stąd działania młodych oprócz niewątpliwego ich zaktywizowania są dodatkowo lekcją o historii miasta, demokracji i samorządności 

– mówi Paweł Winiarski.

Druga kadencja młodzieżowej rady ma służyć do całkiem nowej formie dialogu z bytomską młodzieżą. Ma też zachęcić młodych do pozostania w mieście. A młodzi radni może będą w przyszłości zasiadali również w Radzie Miejskiej.


Komentarze