Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

W Bytomiu inwestują w placówki edukacyjne

Wiadomości
Archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
Zakończył się projekt termomodernizacji Przedszkola Miejskiego nr 32 przy ul. Arki Bożka 19. W Bytomiu powstaje też pierwsze od szesnastu lat nowe przedszkole, a miasto realizuje dwie kolejne inwestycje w Przedszkolu Miejskim nr 10 na Stroszku i Przedszkolu Miejskim nr 48 w Łagiewnikach.

Odnowa po dekadach

Zakończył się projekt termomodernizacji Przedszkola Miejskiego nr 32 przy ul. Arki Bożka 19. To już kolejna po ubiegłorocznej wymianie okien inwestycja, dzięki której budynek nie tylko zyskał na estetyce, ale też stał się ekonomiczniejszy w utrzymaniu. Na początku grudnia przedszkole odwiedzili prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Adam Fras, którzy mieli okazję nie tylko zobaczyć efekty prac, ale wysłuchać programu artystycznego utrzymanego w śląskim duchu przygotowanego przez wychowanków i kadrę bytomskiej placówki.

Remont obiektu, w którym elewacja nie była odnawiana od 1974 roku cieszy podwójnie. To jedna z tych inwestycji, która znacząco wpływa na komfort społeczności przedszkola, ale też ma wymiar ekologiczny związany ze zmniejszeniem strat ciepła

- mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Większy komfort

W ramach trwających niecałe trzy miesiące robót budowlanych docieplono ściany budynku oraz wykonano częściowy drenaż wokół obiektu. Budynek zyskał nowe daszki nad schodami oraz naprawiono naświetla nad okienkami piwnicznymi. Nowym nabytkiem placówki jest też monitoring budynku. Przedszkole Miejskie nr 32 mieści się niedaleko centrum miasta, jednak z dala od ruchu ulicznego. - W zeszłym roku mieliśmy próbę włamania, dlatego zależało nam na zwiększeniu bezpieczeństwa w naszym przedszkolu - mówi Iwona Rajtar, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 32. Koszt termomodernizacji budynku wraz z monitoringiem to 204 tysiące złotych. - Zmianę temperatury w pomieszczeniach odczuliśmy już po ubiegłorocznej wymianie okien, a docieplenie ścian jest kropką nad i. W salach jest cieplej, a to wpływa na większy komfort pobytu w przedszkolu dzieci i pracowników. - mówi Iwona Rajtar.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w ramach programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji z dotacji celowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Przedszkolu Miejskim nr 32 wymieniono wszystkie okna oraz drzwi zewnętrzne. Koszt tej inwestycji to ponad 100 tysięcy złotych.

Nowe przedszkole

W Bytomiu powstaje pierwsze od szesnastu lat nowe przedszkole, w Bytomiu-Miechowicach przy ul. Nowej 66. Zgodnie z założeniami Programu Funkcjonalno-Użytkowego w nowym obiekcie będzie znajdować się 9 oddziałowe przedszkole z oddziałem żłobkowym, a tuż obok przedszkola powstanie parking, zagospodarowane zostaną tereny rekreacyjne, jak również wykonawca zapewni bezpośrednie połączenie komunikacyjne z drogą gminną przy ul. Nowej. Budynek będzie w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych z podziałem na 6 części: żłobek, przedszkole, pomieszczenia administracyjno-socjalne, pomieszczenia gospodarczo-techniczne, blok żywieniowy, a także pomieszczenia wspólne, czyli: szatnie, salę wielofunkcyjną, jadalnię oraz pokój dla pedagoga i logopedy.

Nowoczesny obiekt z oddziałem żłobkowym

Przedszkole z oddziałem żłobkowym przeznaczone będzie dla 250 dzieci, z czego dla 225 dzieci w wieku przedszkolnym i 25 dzieci w wieku 1-3 lat. Warto także dodać, że w oddziale żłobkowym będą się znajdować między innymi: osobno pomieszczenia WC dla dzieci i rodziców, sala zabaw z zespołem sanitarnym, aneksem kuchennym i wydzieloną sypialnią oraz pomieszczenie dla pielęgniarki. Z kolei pomieszczenia przedszkola będą składały się m.in. z: sal dziecięcych - 9 pomieszczeń, zespołów sanitarnych - 9 pomieszczeń, sali wielofunkcyjnej wyposażonej w drabinki gimnastyczne i lustra oraz pomieszczenia gospodarczego.

W trakcie budowy nowego obiektu, nadal czynne będzie Przedszkole nr 58, znajdujące się w starym budynku. Dopiero po zakończeniu inwestycji, wykonawca dokona rozbiórki istniejącego parterowego budynku przedszkola, które powstało jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Cała inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2021-2022, a jej koszt wyniesie 10 mln 328 tys. zł. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach dofinansowania, jakie pozyskała gmina Bytom w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Kolejne dwie duże inwestycje

Miasto realizuje również dwie duże inwestycje w Przedszkolu Miejskim nr 10 na Stroszku i Przedszkolu Miejskim nr 48 w Łagiewnikach. W Przedszkolu nr 10 trwa termomodernizacja, obejmująca m.in. roboty ociepleniowe dachów, ścian zewnętrznych i piwnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, roboty odtworzeniowe po pracach termomodernizacyjnych, wymianę opraw oświetleniowych. W Przedszkolu Miejskim nr 48 także realizowane są prace termomodernizacyjne.

Miasto buduje również nowe przedszkole w Miechowicach oraz rozbudowuje place zabaw przy przedszkolach.


Komentarze