W Bielsku-Białej otwarto punkt pomocy gotówkowej dla uchodźców z Ukrainy

IMG 4559 fs 29 czerwiec 2022 2000x1333 1

Redakcja

1 lipca 2022

29 czerwca w Bielsku-Białej otwarto punkt pomocy gotówkowej dla uchodźców z Ukrainy. Działa on w Augustanie – Ośrodku Wydawniczym przy placu Marcina Lutra 3. Wsparcie finansowe w punkcie otrzymają uchodźcy, którzy opuścili Ukrainę i przybyli do naszego kraju 24 lutego br. lub później.

Punkt otworzyła LWF Word Service – czyli Służba Światowej Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation). To jedno z sześciu takich miejsc w Polsce. Punkty powstają dzięki współpracy i finansowaniu pochodzącym z Organizacji Narodów Zjednoczonych, a dokładnie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

– Światowa Federacja Luterańska to organizacja, która skupia 149 luterańskich kościołów z całego świata, konkretnie z 99 państw. Jest to organizacja, która stara się walczyć o godność człowieka, walczy także o prawa przyrody, ale przede wszystkim jest także platformą wymiany teologicznej myśli luterańskiej. Natomiast powstała 75 lat temu, w 1947 roku, w bardzo konkretnym kontekście - otóż skandynawskie kościoły luterańskie oraz te znajdujące się na terenie Ameryki postanowiły pomóc luteranom – uchodźcom, którzy w wyniku II wojny światowej musieli masowo, w setkach tysięcy, przemieszczać się. I właściwie do tej pierwotnej idei, która skłoniła luteran do założenia organizacji dziś bardzo konkretnie nawiązujemy - poprzez pomoc, którą pragniemy udzielić wam - uchodzącym z Ukrainy – mówił biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp dr Adrian Korczago.

– Dziś cieszymy się, że możemy taki punkt w Bielsku-Białej otworzyć. Dziękuję miastu za wszelką pomoc w tej sprawie. Chciałbym jednak przy tej okazji powiedzieć wszystkim uchodźcom, że to nie jest radosny moment, że tę pomoc musimy wam udzielać. Bowiem życzylibyśmy wam, abyście mogli mieszkać w swoim domu, w pokoju, cieszyć się swoimi bliskimi i każdym, kolejnym darowanym przez Boga dniem. Wypowiadam stanowcze nie dla rosyjskiej agresji na wasz kraj – dodał.

Wątpliwości, co do tego, że punkt pomocy gotówkowej będzie dużym wsparciem dla przebywających w mieście uchodźców, a tym samym wsparciem dla samorządu, nie miał podczas otwarcia prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

- Wojna, która się toczy – trzeba sobie to uświadomić - Ukraińcy walczą też za nas. Biorąc pod uwagę, co do tej pory zrobili nasi mieszkańcy dla uchodźców, samorząd, wielu ludzi dobrej woli, organizacje pozarządowe, można powiedzieć, że sprawdziliśmy się. Ale to był etap zero – zapewnić schronienie, jedzenie, opiekę zdrowotną. My ten etap kończymy. I co dalej? Jak układać nasze współżycie z nowymi obywatelami, którzy w dużej liczbie tu pozostaną, bo nie mają dokąd wracać? I właśnie ten punkt - Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców powstaje w Bielsku-Białej. To naprawdę duże wsparcie dla nas. Jestem otwarty na dalszą współpracę – mówił włodarz.

Na otwarciu punktu w Bielsku-Białej obecny był koordynator programu punktowego w Polsce z ramienia Światowej Federacji Luterańskiej, oddziału w Warszawie Andrzej Krosno.

- Sytuacja wygląda w ten sposób, że kiedy zaczęła się wojna 24 lutego tego roku, wszyscy ruszyli z pomocą, ale z pomocą bardziej bezgotówkową – darami, jedzeniem, pomocą humanitarną. Jednak w tym momencie żyjemy w normalnym, cywilizowanym świecie, nie ma co się oszukiwać – my czy Ukraina to cywilizowane kraje – potrzebujemy do życia pieniędzy. Mówiąc wprost, aby zapewniły nam godność i porządne życie – mówił.

- Jest to szósty punkt, który się otwiera. Staraliśmy się je rozłożyć po całej Polsce. Na ten moment wygląda to tak, że punkty są rozlokowane od północy do południa – jest to Gdańsk, Ostróda, Zgierz, Bytom, Wrocław, Bielsko-Biała – dodał.

Punkt w Augustanie przy placu Marcina Lutra 3 jest otwarty od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 16.00. Zadaniem jego pracowników, którzy też w większości są uchodźcami z Ukrainy, jest zarejestrowanie osób kwalifikujących się do pomocy i monitorowanie wypłacania gotówki.

Każda zarejestrowana rodzina otrzyma trzymiesięczne wypłaty w wysokości 700 złotych na głowę rodziny i po 600 złotych na każdego z jej członków, łącznie maksymalnie mogą być to cztery osoby.

Po zarejestrowaniu i pobraniu danych biometrycznych uczestnicy programu otrzymają kody Blik do wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce. Stąd ważne, aby osoba ubiegająca się o pomoc miała własny telefon z polskim numerem.

Specjalne kody będą wysyłane raz w miesiącu, a na pobranie pomocy finansowej z bankomatu osoba ma siedem dni. Pieniądze będzie można wypłacić w większości bankomatów i od razu – koniecznie – w pełnej kwocie.

W punkcie pomocy w Augustanie uchodźcy mogą też skorzystać z pomocy psychologa i pracownika socjalnego.

– Na ten moment ci ludzie są skupieni na tym, aby zaspokoić swoje pierwsze potrzeby, wyjechali z Ukrainy z niczym. Dlatego najpierw wychodzimy do nich z pomocą gotówkową. Później chcemy – na podstawie informacji, które również zdobędziemy podczas rejestracji, udzielać im innej pomocy – szukać pracy, udzielać pomocy socjalnej, społecznej itp. – mówił Andrzej Krosno.

Federacja Luterańska ma zakontraktowaną pomoc dla 56.000 rodzin w sześciu punktach. Jednak z uwagi na dynamiczną sytuację, pieniędzy może być więcej.

 

Źródło: UM Bielsko-Biała

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3