Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

W Beskidach wieje halny; w wyższych partiach gór wciąż leży śnieg

Skocz w Beskidy
Trudne warunki turystyczne są w wyższych partiach Beskidów. Tam wciąż leży śnieg, który spadł w ubiegłym tygodniu. Poniżej 1000 m npm warunki są dobre. Wiatr halny nieco osuszył szlaki, ale błota jest sporo – podali w środę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

"Na Markowych Szczawinach czy Hali Miziowej warunki są trudne ze względu na śnieg. Leży go 13 do 15 cm. Na Miziowej i Lipowskiej dało się nawet zjechać na nartach. W dolinach warunki są dobre. Przez wiatr halny szlaki nieco przeschły, ale błota jest sporo"

poinformował ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku

Widoczność jest bardzo dobra. Termometry wskazywały w środę rano na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej 4-5 st C "na plusie". Do 10 st. C było w dolinach, m.in. w Szczyrku.

Z uwagi na wiatr nie funkcjonuje gondolowa kolej linowa na Szyndzielnię. Nie działają też: górny odcinek wyciągu kanapowego na Skrzyczne oraz gondole na Halę Skrzyczeńską.

Turyści, wybierając się na pieszą wyprawę, muszą mieć solidne buty. Wycieczki należy planować pamiętając, że coraz szybciej zapada zmrok. Niezbędna jest nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Trzeba zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może ona uratować życie.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)


Komentarze