Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

W Beskidach integracja, a nie alienacja

fot. UM Bielsko-Biała
17 września podczas konferencji zorganizowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej rozmawiano na temat perspektyw górskiej turystyki społecznej w województwie śląskim. Na spotkanie przybyli przedstawiciele wielu środowisk związanych z turystyką.

Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs otwierając spotkanie podziękowała władzom Bielska-Białej za udostępnienie atrakcji turystycznych miasta uczestnikom konferencji. Podkreślała, że władze samorządowe wnikliwie wsłuchują się w głosy płynące ze środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne.

Osoby z niepełnosprawnościami najczęściej chcą po prostu móc robić to, co robią inni ludzie. Dlatego podejmowane są różne działania, aby w Beskidach nie było barier, aby wobec ludzi z różnymi dysfunkcjami następowała integracja, a nie alienacja”

podkreślała Beata Białowąs.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wygłosiła referat pt. Trzy lata rządowego programu Dostępność+ - co udało się zrobić, a co jeszcze przed nami.

Dostępność w górach szansą na rozwój regionu to z kolei tytuł wykładu Bogumiła Kanika, prezesa Fundacji Pogranicze Bez Barier.

Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Marcin Szczurek opowiadał o doświadczeniach GOPR w górskiej turystyce społecznej. Cześć wykładową zakończyła Ewa Walus z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, która zaprezentowała referat pt. Przyroda bez ograniczeń – edukacja ekologiczna osób o specjalnych potrzebach.

W trakcie konferencji była możliwość zwiedzania zamku Sułkowskich, ubarwił ją także występ Dziewczęcej Grupy Śpiewaczej Sójki z Brennej.

W części drugiej zaplanowano wyjazd terenowy uczestników konferencji na Szyndzielnię i prezentację wózków górskich dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wspólnie z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

 

Źródło: UM Bielsko-Biała


Komentarze