Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-5 °C
AAA

Uzdrowisko Ustroń udostępni ok. 170 łóżek na walkę z covid-19

Wiadomości
Kompleks Uzdrowisko Ustroń w przyszłym tygodniu udostępni jeden ze swych budynków osobom, które łagodnie przechodzą infekcję wywołaną SARS-CoV-2. Do dyspozycji pacjentów zostanie przekazanych ok. 170 łóżek i personel – podało w piątek Uzdrowisko Ustroń.

Władze Uzdrowiska Ustroń, przypominając, że skala zachorowań w województwie śląskim przekracza obecnie 1 tys. przypadków na dobę, wystąpiło o decyzję w sprawie czasowego ograniczenia przyjęć i zgłosiły do NFZ deklarację otwarcia izolatorium w sanatorium Narcyz.

Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, Uzdrowisko we współpracy ze szpitalem św. Elżbiety w Katowicach będzie realizowało funkcję izolatorium, czyli miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono dodatni test na obecność koronawirusa, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. „W takich miejscach pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki” – głosi komunikat Uzdrowiska.

Wiceprezes Uzdrowiska Adam Rybicki zapewnił, że firma jest gotowa „włączyć kolejne budynki do przekształcenia jako izolatoria w walce z covid-19”.

„Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i pracowników Uzdrowiska Ustroń, od piątku okresowo ograniczamy przyjęcia w ramach lecznictwa sanatoryjnego, wyłączając budynek sanatoryjny Narcyz z użytku i przeznaczając go całkowicie na izolatorium. W tym czasie przeprowadzimy dezynfekcję pomieszczeń oraz badania wśród pracowników zgodnie z procedurami”

powiedział.

W pozostałych budynkach Uzdrowiska została zachowana ciągłość udzielania świadczeń związanych ze skoordynowaną opieką po zawale serca.

„Oprócz covid-19 mamy do czynienia z szeregiem chorób, których leczenia nie można przerwać w dowolnym momencie. Obecnie w budynkach Uzdrowiska, oprócz sanatorium Narcyz, pacjenci korzystają m.in. z rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, ogólnoustrojowej czy pulmonologicznej. Ta ostatnia jest szczególnie zalecana tzw. ozdrowieńcom, czyli osobom, które chorowały na covid-19, ponieważ zmniejsza zaburzenia oddechowe, zwiększa pojemność płuc oraz wzmacnia mięśnie oddechowe”

powiedział Rybicki.

Służby prasowe Grupy AHP (American Heart of Poland), do której należy ustrońskie Uzdrowisko, podały w komunikacie, że na jego terenie uruchomione zostało laboratorium. Wykonywane są tam szybkie testy PCR na obecność koronawirusa u pacjentów i personelu medycznego. Niebawem zostanie uruchomiony punkt wymazowy.

„Na bieżąco monitorujemy stan zdrowia naszych pacjentów i w razie jakichkolwiek niepokojących sytuacji, natychmiast reagujemy. Wprowadziliśmy niezbędne procedury wewnętrzne: specjalne strefy pacjentów, pojedyncze przyjęcia w recepcji, wydłużenie godzin pracy bazy zabiegowej, czyli Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, jak również zwiększyliśmy czas wydawania posiłków. Dbamy o dezynfekcję. Personel jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej”

pewnił Adam Rybicki.

Sanatorium w Ustroniu to kolejny ośrodek, po nyskiej siedzibie Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, który Grupa AHP przekazała na potrzeby walki z covid-19. W sumie na ten cel przeznaczonych już zostało ponad 200 dodatkowych łóżek wraz z personelem medycznym.

Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego. W jej skład wchodzi m.in. sieć ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej w ramach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. (PAP)

foto: facebook.com/UzdrowiskoUstron


Komentarze