Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
8 °C
AAA

Urząd Marszałkowski wspiera szpitale w czasie pandemii. Kwoty robią wrażenie [WIDEO]

Wiadomości
W ramach programu finansowane są na bieżąco zadania inwestycyjne związane z walką z pandemią, w tym m.in. zakup aparatury i sprzętu medycznego. Umowy na wsparcie dla szpitali podpisało dziesięć placówek z regionu.

Na walkę z koronawirusem przeznaczyliśmy już łącznie niemal 280 mln zł. To środki pozyskane z budżetu państwa, funduszy europejskich oraz budżetu województwa - informuje Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Pomoc trafiła do szpitali, tych podległych marszałkowi, jak i powiatowych. Środki przekazano też na wsparcie domów pomocy społecznej.

Już w czerwcu podpisano pierwsze z umów ze szpitalami z województwa śląskiego. Środki pochodzą z budżetu państwa i z Unii Europejskiej w ramach przesunięć w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego. Łącznie na ten cel przeznaczono wtedy ponad 120 mln zł. 
Umowy na wsparcie dla szpitali podpisało dziesięć placówek z regionu.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach otrzyma prawie 1 mln zł dofinansowania na doposażenie bazy sprzętowej w celu walki z koronawirusem. Projekt obejmuje zakup aparatury medycznej niezbędnej do usprawnienia procesów diagnostycznych pacjentów tj.  USG wielofunkcyjnego, mobilnego aparatu RTG, łóżek do intensywnej terapii i sprzętu komputerowego.

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 2 mln zł na zakup ambulansów wraz z wyposażeniem, sprzętu medycznego służącego do optymalizacji możliwości terapii pacjentów, sprzętu do diagnostyki laboratoryjnej pacjentów w kierunku COVID-19.

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach otrzyma 400 tys. zł na doposażenie Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej w sprzęt medyczny i odczynniki niezbędne do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otrzyma 4 mln zł na kompleksową modernizację Centralnej Sterylizacji Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach oraz doposażenie izolatek oddziałowych w sprzęt i aparaturę do dezynfekcji pomieszczeń oraz środki ochrony indywidualnej.

Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie otrzyma 2,1 mln zł na zakup sprzętu medycznego i środków ochrony indywidualnej. Szpital zakupi m.in. respiratory stacjonarne i transportowe, sterylizator wodno-parowy, łóżka do intensywnej terapii, aparat RTG przyłóżkowy.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach im. Sierżanta Grzegorza Załogi otrzyma 2 mln zł na zakup sprzętu i środków do dezynfekcji, w tym m.in. 4 dodatkowych stanowisk intensywnej opieki medycznej i karetki.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach otrzyma ponad 4,5 mln zł na zakup sprzętu medycznego, ambulansów, sprzętu komputerowego, urządzeń do dezynfekcji i środków dezynfekcyjnych.

Szpital Powiatowy w Zawierciu otrzyma 3 mln zł na zakup sprzętu medycznego i specjalistycznego w celu zwiększenia dostępności i poprawę jakości świadczeń medycznych w zakresie leczenia chorób zakaźnych, w szczególności COVID-19.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu otrzyma ponad 1,8 mln zł na zakup sprzętu medycznego, urządzeń do dezynfekcji ambulansów i pomieszczeń w ramach walki z koronawirusem.

Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej otrzyma 3,1 mln zł na doposażenie w niezbędną aparaturę i sprzęt medyczny oddziałów szpitalnych i pracowni diagnostycznych, a także na wyposażenie w środki do dezynfekcji.

To konkretna forma wsparcia dla szpitali w województwie śląskim. Szpitale powiatowe pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia i niejednokrotnie stanowią pierwszą linię zabezpieczenia pacjentów wymagających hospitalizacji, szczególnie w okresie walki z koronawirusem. Utworzony fundusz będzie również wsparciem dla lokalnych samorządów." - mówi marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Województwo śląskie błyskawicznie zareagowało ruszając na pomoc szpitalom. Pierwsze środki do placówek służby zdrowia podległym Urzędowi Marszałkowskiemu, trafiły już w marcu. 

W naszym regionie na walkę z COVID-19 pomiędzy szpitale podzielono ogółem aż 123 mln zł, które trafiły do 30 placówek medycznych. Kwota 105 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. 12 mln zł to środki z budżetu państwa, z kolei 6 mln zł to wkład beneficjentów. Było to możliwe nie tylko dzięki współpracy z Komisją Europejską, ale także z rządem.

Priorytetem dla Zarządu Województwa jest obecnie zdrowie mieszkańców. Jesteśmy w stałym, codziennym kontakcie z dyrektorami szpitali podległych Urzędowi Marszałkowskiemu. Szczególnie monitorujemy sytuację w placówkach medycznych pełniących funkcję szpitali „covidowych”. Na walkę z koronawirusem przeznaczyliśmy już łącznie niemal 280 mln zł. To środki pozyskane z budżetu państwa, funduszy europejskich oraz budżetu województwa. - podkreślił marszałek.

Współpraca z administracją rządową premiera Mateusza Morawieckiego, Komisją Europejską pozwoliła nam bardzo szybko zadziałać. Zakup sprzętu i wyposażenia dla szpitali oraz środków ochrony bezpośredniej pozwala ratować chorych na covid-19. Będziemy kontynuować to działanie pamiętając jednocześnie o wsparciu gospodarki czy turystyki. Jesteśmy w bardzo trudnym momencie, ale wspólnie możemy to przetrwać i wyjść mocniejsi - dodał Chełstowski.

To nie koniec wsparcia, jakie płynie ze strony urzędu marszałkowskiego - niemal 30 mln zł skierowano do domów pomocy społecznej działających w województwie śląskim oraz ich pracowników zaangażowanych w walkę z koronawirusem. 

Walka z koronawirusem toczy się na wielu frontach. Chcemy wesprzeć pracowników domów pomocy społecznej, działających w naszym województwie, którzy w sposób niewidoczny dla społeczeństwa, każdego dnia zmagają się z epidemią COVID-19, ryzykując własne zdrowie – podsumowuje marszałek Jakub Chełstowski.

Jako województwo śląskie już na samym początku pandemii, przygotowaliśmy ogromny program wsparcia. Przypomnę, że z samego budżetu województwa przeznaczyli 20 milionów złotych na wsparcie naszych szpitali”

tłumaczy izabela domogała, wicemarszałek woj. śląskiego.

Więcej w poniższym materiale wideo:

fot. poglądowe


Komentarze