Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

UOKiK przeprowadził ponad 500 kontroli jakości węgla. Gdzie jest najgorzej?

Wiadomości
W 2020 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła 517 kontroli jakości paliw stałych. W 39 przypadkach sprzedawany węgiel nie spełniał wymagań jakościowych - przekazał PAP UOKiK. Dodano, że w 100 przypadkach paliwo nie spełniało wymagań określonych w świadectwach.

Zgodnie z przepisami instytucją odpowiedzialną za kontrole składów węgla jest Inspekcja Handlowa. Detaliczni sprzedawcy węgla muszą się liczyć z kontrolami, a także mieć świadectwa jakości oferowanego klientom paliwa. Jedną z przyczyn złej jakości powietrza w Polsce jest właśnie niskiej jakości węgiel spalany w domowych kotłach.

PAP skierowała do UOKiK pytania nt. przeprowadzonych w 2020 roku przez Inspekcję Handlową kontroli na składach węgla.
 

Biuro prasowe Urzędu przekazało, że w ub.r. Inspekcja przeprowadziła 517 kontroli jakości paliw stałych. Tyle samo próbek pobrano do badań. Dodano, że 39 z nich nie spełniało wymagań jakościowych. Punkty do kontroli typowano losowo.

Wskazano, że najwięcej przypadków niespełniania wymagań jakościowych dla paliw stałych stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim (7), lubelskim (4) oraz w lubuskim (4).

UOKiK dodał, że najwięcej stwierdzonych przypadków niespełniania parametrów zadeklarowanych w świadectwach jakości było z kolei w województwach: wielkopolskim (17), kujawsko-pomorskim (10), podlaskim (9) oraz łódzkim (8).

Urząd wyjaśnił, że najczęściej kwestionowanym parametrem przez kontrolerów była zawartość nadziarna (17 próbek) i zawartość podziarna (8). Chodzi o wyższą niż dopuszczona zawartość większych ziaren paliwa stałego i wyższą niż dopuszczona zawartość mniejszych ziaren.

W przypadku stwierdzenia, że paliwo stałe nie spełnia wymagań jakościowych, wojewódzki inspektor IH kieruje zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

podkreślono.

UOKiK dodał, że w czasie tej kontroli sprawdzano również, czy paliwo stałe spełnia wymagania określane w świadectwach jakości przez sprzedawcę. Na 517 próbek, 100 nie spełniło wymagań zadeklarowanych przez przedsiębiorców w wystawianych świadectwach. Chodziło najczęściej o zawartość wilgoci całkowitej (40 próbek), popiołu (25 próbek) oraz zawartość podziarna (28 próbek).

Urząd poinformował ponadto, że z posiadanych obecnie danych (do końca września 2020 r.) wynika, że w przypadkach, w których przedsiębiorcy wystawili świadectwa jakości paliw stałych, gdzie wartości parametrów paliwa stałego były niezgodne ze stanem faktycznym, Inspekcja Handlowa wydała 49 decyzji nakładających kary w łącznej wysokości 516 tys. zł.

PAP zapytała też, czy sprzedawcy węgla mieli odpowiednie certyfikaty jakości sprzedawanego paliwa, które powinni udostępniać swoim klientom.

UOKiK wyjaśnił w tym przypadku, że do końca września ub.r. wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali w tym zakresie 590 przedsiębiorców, nie stwierdzając w większości przypadków nieprawidłowości.

Przedsiębiorcy zarówno wystawiali, jak i przekazywali kopie świadectw jakości

przekazano.

Dodano, że jedynie w 38 przypadkach przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu paliwa stałe nie wystawiali, jak i nie przekazywali kopii świadectw jakości konsumentom przy każdym zakupie paliwa stałego.

Z posiadanych przez UOKiK danych (do końca września 2020 r.) wynika, że Inspekcja Handlowa wydała 20 decyzji nakładających kary za brak wystawienia świadectwa jakości paliw stałych lub nieprzekazania go konsumentowi podczas transakcji. Kary opiewają na 215 tys. zł.

Urząd poinformował ponadto, że podczas kontroli zdarzały się też niewielkie uchybienia polegające np. na nie podawaniu daty i miejsca wystawienia świadectwa jakości czy błędnym podawaniu rodzaju paliwa stałego. Czasami przedsiębiorcy nie potrafili przedstawić systemu certyfikacji bądź innego dokumentu stanowiącego podstawę do uznania, że określony rodzaj paliwa stałego - dla którego wystawiane jest świadectwo jakości - spełnia odpowiednie wymagania.

UOKiK zastrzegł, że przedsiębiorcy poprawili te nieścisłości. (PAP)


Komentarze