Umowa społeczna dla górnictwa. Sasin: większość górników dopracuje do emerytury

Ez Zpl SJXIA Au FJR

Redakcja

21 kwietnia 2021

Zaplanowana pierwotnie na wtorek kolejna runda rozmów związkowców z przedstawicielami rządu o umowie społecznej dla górnictwa odbędzie się w najbliższy czwartek - podali przedstawiciele strony społecznej. Negocjacje będą prowadzone w formule hybrydowej - stacjonarnie w Katowicach oraz online.

Dwa poprzednie spotkania, podczas których uzgadniano ostatnie szczegóły przyszłej umowy społecznej, odbyły się - z powodu obostrzeń epidemicznych - w formie wideokonferencji. Taką samą formę miały mieć rozmowy zaplanowane początkowo na wtorek.

Ostatecznie - na prośbę strony rządowej - termin zmieniono na czwartek 22 kwietnia, a szefowie związków i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń mają spotkać się osobiście w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Początek rozmów - jak wynika z zaproszenia skierowanego we wtorek wieczorem do związkowców przez wiceministra - zaplanowano na godzinę 10.

Poprzednie negocjacje online, po których związkowcy nieoficjalnie oceniali, że porozumienie jest już blisko, odbyły się w miniony piątek.

„Negocjacje umowy społecznej znajdują się w końcowej fazie. Jeśli we wtorek uda się uzgodnić pełny tekst dokumentu, zostanie on zaprezentowany organom statutowym poszczególnych central związkowych” – informowało po zakończeniu poprzedniej rundy rozmów biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Po akceptacji władz poszczególnych związków, umowa będzie mogła zostać podpisana, a następnie przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej. Jej zgoda warunkuje wejście porozumienia w życie.

Jak wcześniej informowano, najważniejsze rozbieżności dotyczyły postulatu indeksacji wynagrodzeń w kopalniach oraz dodatkowych zabezpieczeń związanych z respektowaniem uzgodnionego harmonogramu zamykania kopalń.

Kilka dni wcześniej udało się wypracować porozumienie w jednej z kluczowych kwestii spornych: charakteru gwarancji zatrudnienia w kopalniach do emerytury. Ustalono, iż gwarancje te będą zapisane w znowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych

Ustawa ma zagwarantować obecnie zatrudnionym górnikom pracę do emerytury, a w przypadku, gdy alokacja do innej kopalni nie byłaby możliwa – dać gwarancję osłon socjalnych: urlopu przedemerytalnego lub jednorazowej odprawy.

Negocjowana obecnie umowa społeczna ma kompleksowo regulować proces stopniowej likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku, połączony z transformacją gospodarczą Górnego Śląska. Uzgadniany od kilku miesięcy dokument będzie rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia, zawartego przez związki zawodowe z przedstawicielami rządu 25 września 2020 r. w Katowicach.

Jak mówił we wtorek w Radiu Puls wicepremier, szef MAP Jacek Sasin, rozmowy z górniczymi związkami zawodowymi są obecnie "na finale". Oceniał jednak, że najbliższe spotkanie nie będzie jeszcze "finałową kropką nad i".

Pozostały jeszcze do omówienia pewne sprawy dotyczące gwarancji zatrudnienia, czy oczekiwanego przez stronę społeczną zagwarantowania poziomu, a właściwie wzrostu płac w następnych latach. Tutaj się nieco różnimy"

powiedział wicepremier na antenie Radia Plus.

Sasin przypomniał, że rząd przedstawił stronie społecznej, górniczym związkom zawodowym pakiet osłonowy dotyczący wcześniejszych świadczeń emerytalnych, odpraw i gwarancji, dający pewność, że ten proces będzie przebiegał w sposób - jak mówił - "nie gwałtowny, pozwalający na to, że zdecydowana większość górników dopracuje do emerytury".

"Zakładamy, że cały proces wygaszania górnictwa węgla kamiennego potrwa do 2049 roku, będzie skorelowany ze zmianami w sektorze energetycznym. (...) Musimy cały czas patrzeć na to, żeby poziom wydobycia odpowiadał zapotrzebowaniu ze strony energetyki" - wyjaśnił Jacek Sasin.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.9µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3