Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
27 °C
AAA

Trwają Dni Otwarte Pałacu w Bytomiu-Miechowicach

fot. UM Bytom
Przez ponad 1,5 roku mieszkańcy Bytomia byli świadkami, jak zniszczonym murom oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu przywracano dawny blask. Do tej pory mieszkańcy mogli zobaczyć tylko z zewnątrz efekty rewitalizacji obiektu. Wczoraj, podczas pierwszego dnia otwartego Pałacu w Miechowicach, bytomianie mogli zobaczyć wnętrze pozostałości pałacu, które zachwyciło zwiedzających swoim pięknem.

Odrestaurowana część pałacu, która ocalała będzie nie tylko atrakcją turystyczną i obiektem kulturalnym, ale przede wszystkim pomostem łączącym współczesność z historią naszego miasta”

- mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Wierzę, że ten piękny zabytkowy obiekt będzie przyciągał miłośników historii i nie tylko, ale również turystów odwiedzających nasze miasto”

- dodaje Mariusz Wołosz.

Możliwość zwiedzania zrewitalizowanej oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach nie była jedyną atrakcją wczorajszego dnia. Na dzieci czekały zajęcia kreatywne, wystawa „Miechowice - Pałac i jego mieszkańcy”, wykład poświęcony pałacowi, ale również możliwość zwiedzania zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej wraz z Domkiem Matki Ewy.

To jednak nie koniec wszystkich wydarzeń dnia. Na zakończenie pierwszego Dnia Otwartego Pałacu w Miechowicach odbył się koncert muzyczny oraz spektakl plenerowy.

Jednym z głównych wydarzeń dnia było wręczenie przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusza Janasa Medalu Miasta Bytomia ks. Janowi Kurko.

To wyróżnienie zostało przyznane proboszczowi Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach za konsekwencję oraz dbałość o zachowanie dziedzictwa Matki Ewy, przywrócenie dawnego blasku budynkom wchodzącym w skład kompleksu, ale także zachowanie charakteru miejsca, które cechowała otwartość na drugiego człowieka.

Dni Otwarte Pałacu w Miechowicach zaplanowane są do 13 września. Przed nami jeszcze wystawa prezentująca historię rodu Tiele-Wincklerów, który zamieszkiwał miechowicki pałac, koncerty kameralne, plenerowe spektakle teatralne dla najmłodszych i dorosłych widzów, spotkania z ciekawymi gośćmi oraz wykład o rodach magnackich z udziałem Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Będzie też czas na odpoczynek w otoczeniu zieleni.

W niedzielę Pałac przy ul. Dzierżonia 21 otworzy swoje drzwi dla zwiedzających o 11.00. Tego dnia w programie znajdzie się między innymi spektakl familijny „Noe” w reżyserii i wykonaniu Adama Walnego, wykład Arkadiusza Kuzio-Podruckiego o rodach magnackich, spotkanie autorskie z Izabellą Kühnel i Magdaleną Goik, autorkami publikacji „Anioł Miłosierdzia wśród dymów i mgły. O życiu Matki Ewy” oraz koncert Tomasza Herisza „Muzyczna mozaika”.

Odbudowa neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 roku. Prace trwały 1,5 roku i zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł). Ukryte w zieleni Parku Ludowego ruiny zmieniły się nie do poznania i są kolejnym punktem na kulturalnej mapie miasta.

Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że aby tchnąć życie w podniesiony z ruin obiekt, nie wystarczy tylko murarska zaprawa. Potrzebna była inicjatywa, zainteresowanie środowiska sztuki, edukacji, trzeciego sektora, a także samych mieszkańców. Spędziliśmy wiele długich godzin, opracowując koncepcję programową dla działalności pałacu”

- mówi Krystyna Jankowiak-Markwica, dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury, które będzie odpowiadało za tworzenie programu kulturalnego Pałacu w Miechowicach.

Przestrzeń użytkowa pałacu wynosi ok. 306 mkw, a autorką koncepcji wystroju jest Małgorzata Szeremeta.

Źródło: UM Bytom


Komentarze