Tragiczny bilans wypadków w kopalniach. Winne ludzkie błędy

Tunnel 336543 1280

Redakcja

12 stycznia 2020

W minionym roku w polskim górnictwie doszło do 23 wypadków śmiertelnych. To o 2 więcej niż w roku 2018. Niestety ogólna liczba wypadków także wzrosła. W okresie od stycznia do końca listopada minionego roku było ich 2134. Natomiast w całym 2018 r. zdarzeń takich odnotowano 2117. Zmniejszeniu uległa za to liczba wypadków ciężkich. W 2019 r. było ich 10, a rok wcześniej 15 - informuje Nettg.pl

W ub.r. najwięcej wypadków śmiertelnych odnotowano w kopalniach węgla kamiennego. Zginęło w nich 16 osób (14 wypadków załogi własnej i 2 pracowników firm usługowych). W kopalniach miedziowych doszło do 5 wypadków śmiertelnych (3 pracowników własnych i 2 z firm usługowych). Natomiast w górnictwie odkrywkowym życie straciły 2 osoby.

Wypadki ciężkie, których w sumie odnotowano 10, miały miejsce w kopalniach węgla kamiennego (8) i miedzi (2). Z ogólnej liczby 2134 wypadków odnotowanych w okresie styczeń-listopad, 1751 miało miejsce w górnictwie węgla kamiennego, 298 w kopalniach miedziowych i 41 w odkrywkach.


Jak podaje Wyższy Urząd Górniczy, w minionym roku zaobserwowano duży udział wypadków spowodowanych tzw. czynnikiem ludzkim. Na 33 wypadki śmiertelne i ciężkie aż do 22 doszło z powodu błędów ludzkich, nieprzestrzegania podstawowych zasad i przepisów bhp, złej organizacji i koordynacji robót.

Pomimo wszystkich działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa pracy, niepokojący jest fakt, że cały czas udział tzw. czynnika ludzkiego w przyczynach wszystkich wypadków w górnictwie jest na poziomie około 80 proc. Tylko wtedy, gdy do świadomości pracowników w pełni dotrze odpowiedzialność za swoje działania, zapewni to w dużym stopniu ich bezpieczeństwo i bezpieczeństwo ich kolegów. Nawet najlepsze przepisy bhp, instrukcje i wytyczne oraz zaangażowanie pracowników nadzoru górniczego bez świadomego ich zastosowania przez górników w codziennej pracy nie są w stanie wyeliminować dużej części wypadków, przede wszystkim tych spowodowanych irracjonalnym i czasami trudnym do wytłumaczenia działaniem, nawet doświadczonych pracowników – podkreśla Krzysztof Król, pierwszy wiceprezes WUG dla Nettg.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3