Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Tour de Pologne. Zobaczcie listę utrudnień na śląskich drogach od piątku do niedzieli

ZTM - fot. Kamil Łukasik
Trwa 78. Tour de Pologne. Ostatnie trzy etapy wyścigu zaplanowano m.in. w województwie śląskim. Tym samym od piątku do niedzieli mieszkańcy wielu miast i gmin muszą przygotować się na utrudnienia oraz zmiany w organizacji ruchu drogowego.

PIĄTEK

Piątkowy etap Tour de Pologne (piąty) finiszuje w Bielsku-Białej. Przejazd kolarzy w tym mieście przewidziany jest w godzinach 17:30 – 19:00. 

Nastąpi całkowite zamknięcie ruchu na następujących odcinkach al. Armii Krajowej: od godziny 7:30 – 22:00 na odcinku od ronda (przy ul. Gościnnej) do ronda (przy ul. Karbowej). Ponadto ulice: Gościnna, Karbowa, Kolista (od ul. Karbowej do ulicy Gościnnej) będą zamknięte dla ruchu pojazdów pomiędzy godzinami 14:00 – 19:00 - informuje UM Bielsko-Biała.

W zakresie komunikacji publicznej informujemy, że autobusy obsługujące linie krzyżujące się z trasą wyścigu będą kursować bez zmian do momentu całkowitego ich zamknięcia przez Policję. W momencie zatrzymania autobusów, dopuszcza się opuszczenie ich przez pasażerów lub oczekiwanie na kontynuację jazdy. Linie komunikacyjne, których trasa częściowo pokrywa się z przejazdem wyścigu kolarskiego na czas wyłączenia z ruchu poszczególnych ulic będą skrócone do przystanków  na których istnieje możliwość zawrócenia i wykonania kursu powrotnego. Szczegółowe informacje dotyczące kursowania autobusów poszczególnych linii komunikacyjnych zostaną zamieszczone w komunikacie na stronie komunikacja.um.bielsko.pl oraz na plakatach na przystankach autobusowych - dodaje MZD Bielsko-Biała.

Przed wjazdem do Bielska-Białą, kolarze przejadą przez powiat żywiecki:  Las, Kocoń, Ślemień, Gilowice, Okrajnik, Łękawica, Kocierz Moszczanicki, Kocierz Rychwałdzki, Kocierz SPA, Targanice, Puszcza Wielka, Porąbka – Zapora Porąbka, Międzybrodzie Bialskie – Przegibek.

 

 Ruch drogowy będzie zamknięty od godziny 15:00 do 17:00, a w miejscowości Las, Kocoń, Ślemień (DW 946) od godziny 15:00 do 16:30 do skrzyżowania z drogą na Ślemień w lewo (górna droga, Wyścig jedzie dalej – kierunek Gilowice). W miejscowości Gilowice DW 946 od godziny 15:00 do 16:40 będzie zamknięta. W miejscowości Okrajnik - Łękawica
droga DW 946 Okrajnik do skrzyżowania z DW 781 kierunku Kocierz Moszczanicki, Rychwałdzki, Andrychów od godziny 15:00 do 17:00 będzie zamknięta. Natomiast w miejscowości Kocierz Rychwałdzki -  Kocierz SPA do godziny 17:00 – przełęcz Kocierska SPA – Premia Górka I Kategorii około godziny 16:00 – 17:00. W miejscowości Międzybrodzie Bialskie DW 948 od Zapory Porąbka do skrzyżowania z ulicą Pagórek – kierunek Bielsko Biała – Przełęcz Przegibek – Premia Górka I Kategorii około godziny 15:00 – 17:30
informuje Starostwo powiatu żywieckiego.

 

SOBOTA

Szósty etap to Katowice i jazda indywidualna na czas na 19-kilometrowej trasie, z dużą ilością odcinków prostych. Przejazd przez zabytkowy Nikiszowiec, meta przy pomniku Powstańców Śląskich.

W dniu wyścigu, czyli 14 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. Od godz. 5:00 rano wprowadzone zostaną pierwsze zmiany w organizacji ruchu. Od godz. 10:30 planowane jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu lub zamknięcie takich ulic, jak Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego oraz od godz. 13:00: 1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Górniczego Dorobku, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota. Prosimy śledzić tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania. Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Od godz. 13:00 do godz. 19:00 zamknięta będzie m.in. znajdująca się na terenie parku rolkostrada. Niemożliwy będzie także w tych godzinach dojazd do Cmentarza Komunalnego oraz ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec (dojazd lub dojście tylko wejściami od ul. Meteorologów).

Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 19.00. Dla kierowców chcących wyjechać z wnętrza pętli zlokalizowanej w Śródmieściu dostępna będzie śluza w rejonie skrzyżowania Roździeńskiego – Uniwersytecka - Olimpijska,  gdzie ruchem będzie kierować policja i w miarę możliwości będzie umożliwiać wyjazd bądź wjazd. Ponadto, na ulicy Francuskiej, na fragmencie od ulicy Jagiellońskiej do ulicy Warszawskiej nastąpi odwrócenie kierunku ruchu, gdzie ruchem będą kierować uprawnione osoby.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

 • na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza,
 • na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego,
 • umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku Centrum,
 • zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK79) w rejonie wyjazdu
  z Zawodzie w kierunku Mysłowic,
 • dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec, natomiast dojazd w kierunku Centrum z Giszowca możliwy będzie
  z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej,
 • zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław),
  dojazd w kierunku Centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej,
 • dojazd w kierunku Centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie
  z wykorzystaniem ciągu ulic Francuska, Ceglana, Kościuszki,
 • zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota,
 • zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi.

W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić jeszcze kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których będziemy informować na naszych stronach internetowych.

W dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Już od godz. 4:30 rano wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Ronda do Rynku. Ruch wznowiony będzie po godz. 22:30 Dodatkowo w godz. 10:00 - 20:30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie-Centrum Miasta – Załęże oraz z centrum Miasta w kierunku Brynowa (uruchomiona zostanie linia tramwajowa nr 56, kursująca na odcinku Brynów Centrum Przesiadkowe - Katowice Plac Miarki).

Kolarze pojawią się w Katowicach również 15 sierpnia (niedziela) ok. godz. 16:00, ponieważ 7. etap wyścigu Zabrze-Kraków prowadzić będzie m.in. ulicami Zarzecza, Podlesia i Kostuchny. 

 

NIEDZIELA

Ostatni etap wyścigu rozpocznie się w Zabrzu, a zakończy w Krakowie. Przejedzie przez największą liczbę miejscowości w woj. śląskim: Zabrze, Przyszowice, Ornontowice, Łaziska Górne, Wyry, Mikołów, południowe dzielnice Katowice, Mysłowice, Bieruń, Lędziny, Chełm Śląski. 

W ciągu ul. Makoszowskiej w rejonie dawnej Koksowni Makoszowy o godz. 15.10 nastąpi start ostry wyścigu, który następnie przejedzie ul. Legnicką w kierunku Przyszowic.

W związku z powyższym w dniu 15.08.2021 r. na drogach naszego miasta wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji ruchu:

 • od godziny 6.30 do godziny 19.00 całkowicie wyłączona z ruchu pojazdów będzie ul. Roosevelta jedynie na odcinku od ronda przy ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Damrota.

      Objazd zamkniętego odcinka ul. Roosevelta odbywał się będzie w obydwu kierunkach ulicami: Damrota – Olimpijską – Piłsudskiego;

 • w ciągu ul. Damrota na odcinku od skrzyżowania z ul. Roosevelta do skrzyżowania z ul. Chłopską zabronione będzie parkowanie pojazdów (na jezdni i na chodniku);
 • na czas przejazdu wyścigu (w godzinach 14.50 – 15.20) następowało będzie krótkotrwałe wstrzymywanie ruchu na trasie przejazdowej i na skrzyżowaniach z nią połączonych.

- informuje UM Zabrze.

 

Peleton najlepszych kolarzy świata przejedzie także przez nasz region. Najpierw w Powiecie Mikołowskim przemknie przez Ornontowice – ul. Zwycięstwa, ul. Orzeska, Orzesze – DW925 ul. Gliwicka, potem do Ronda ul. św. Wawrzyńca i ul. Brada; Łaziska Górne (tu kolarze powalczą o premię górską III kategorii) – ul. Brada, ul. Orzeska, ul. św. Jana Pawła II, ul. św. Barbary, ul. Wyrska. W Wyrach pojadą ulicami: Łaziska, DW928 ul. Pszczyńska, ul. Główna, zaś w Mikołowie: DW928 ul. Bielska, DK44, ul. Staropodleska - informuje starostwo mikołowskie.

Przez Mysłowice 15 sierpnia br. przejedzie 7 etap 78. Tour de Pologne, trasa wyścigu przebiegać będzie ulicami: Kopalniana, Piastów Śląskich oraz Murckowska. Planowany czas przejazdu to 16:25 – 16:42. Policjanci informują, że na czas przejazdu wyścigu kolarskiego ruch na trasach zostanie całkowicie zamknięty. Apelujemy do wszystkich osób korzystających z dróg o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom osób kierujących ruchem i zachowanie szczególnej ostrożności - informuje UM Mysłowice. 

 Na czterdziestym kilometrze po starcie do zdobycia Premia Lotna LOTTO upamiętniającą rocznicę strajku w Kopalni Piast a na 65 kilometrze do mety Premia specjalna z okazji Jubileuszu 65-lecia. Orientacyjny czas przejazdu kolarzy przez Lędziny - około godziny 16.30 - czytamy w komunikacie UM Lędziny.

W dniu 15 sierpnia 2021 peleton wjedzie od strony Goławca, przejedzie ulicą Odrodzenia, skręci w prawo w ulicę Śląską a następnie skręci w prawo na ulicę Chełmską, dojeżdżając do ul. Górnośląskiej gdzie na ostrym zakręcie w lewo przejedzie ul. Górnośląską w kierunku Chełmka udając się do Krakowa, gdzie przewidziano metę tego etapu wyścigu . Kolarze spodziewani są w naszej miejscowości około godziny 16.45 przy założeniu że ich średnia prędkość będzie wynosić ponad 40 km/h - komunikat UG Chełm Śląski.

Komunikacja ZTM

Sporo zmian obejmie linie obsługujące Katowice. Utrudnienia pojawią się m.in. w centrum oraz na Zawodziu, Giszowcu, Nikiszowcu i na Osiedlu Paderewskiego. 14 sierpnia trasy przejazdu kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych będą się zmieniać w różnych godzinach. Z tego względu czasowo z obsługi wyłączone zostaną niektóre przystanki, chociażby Katowice Strefa Kultury, Katowice Rondo, Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny, czy częściowo Katowice Aleja Korfantego.

Co istotne, do dyspozycji pasażerów będą specjalne stanowiska tymczasowe przystanków: Katowice Plac Wolności, Osiedle Kukuczki Podhalańska, Koszutka Słoneczna Pętla i Katowice Plac Miarki.  Utrudnienia potrwają od wczesnych godzin porannych (od ok. 4:30) do ok. 22:30.

15 sierpnia odbędzie się 7. etap zmagań kolarzy, który też wiąże się ze zmianami w komunikacji zbiorowej, tyle że na obszarze Zabrza, Gierałtowic, Ornontowic, Orzesza, Łazisk Górnych, Wyr, Mikołowa, Tychów, Mysłowic, Lędzin i Chełmu Śląskiego. Ogólnie utrudnienia potrwają od ok. 14:00 do ok. 15:30. Podobnie jak w przypadku sobotniego etapu, zmienią się trasy przejazdów poszczególnych linii i obsługa przystanków. Ze szczegółami można zapoznać się dzięki uruchomionej szerokiej akcji informacyjnej Zarządu Transportu Metropolitalnego. 


Komentarze