Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Tomasz Grodzki w Katowicach: Śląsk jest ważny dla całej Rzeczpospolitej

Wiadomości
We wtorek, 5 lipca odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pt. „Rola samorządu terytorialnego w transformacji regionu śląskiego". W zebraniu udział wziął marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Od poniedziałku senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej prowadzi przy asyście wicemarszałkini Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej wizytację studyjną miejsc w województwie śląskim, które w przeszłości pełniły funkcję przemysłową, a dzisiaj zostały zaadaptowane do innych zadań. We wtorek w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zorganizowano posiedzenie tej komisji z udziałem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego pt. „Rola samorządu terytorialnego w transformacji regionu śląskiego".. Przy okazji przedstawiono w Akademii fragment wystawy „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę posiedzenia Senatu II RP".

- To zaszczyt już nie po raz pierwszy gościć na Śląsku (...) Nie muszę mówić jak ważny jest Śląsk dla całej Rzeczpospolitej - powiedział przed posiedzeniem komisji marszałek Senatu. Tomasz Grodzi wykorzystał okazję i wręczył symboliczny medal Senatu Kazimierzowi Karolczakowi, prezesowi zarządu Górnoślasko-Zagłębiowskiej Metropolii z okazji piątej rocznicy jej utworzenia.

- Mamy również piąta rocznicę budowę Metropoli Śląskiej.... Śląsko-Zagłębiowskiej. Wiem, mam bliską rodzinę w Katowicach. Wiem, co to znaczy Śląsko-Zagłębiowski temat. Bardzo cieszę się, że ta Metropolia próbuje spajać to, co w wyniku zawiłości historycznych nie jest takie łatwe do spojenia - dodał marszałek.

Komisja zajęła się dzisiaj zagadnieniem transformacji województwa śląskiego.

- Ta wizyta ma bardzo ważny wymiar dla Śląska. Będziemy na komisji zastanawiać się w jaki sposób transformacja regionu śląsko-dąbrowskiego ma być sprawiedliwa - powiedziała wicemarszałkini Senatu, Gabriela Morawska-Stanecka.