Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Tężnie coraz popularniejsze w Beskidach. Kolejna powstała w Brennej

Skocz w Beskidy
Foto: facebook.com/pilch.jerzy
Gmina Brenna ma własną tężnię. Samorząd zbudował ją w Leśnicy, obok placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Używana jest solanka z Zabłocia, która charakteryzuje się szczególnymi właściwościami leczniczymi – poinformował PAP wójt Brennej Jerzy Pilch.

To kolejna tego typu inwestycja, która została zrealizowana w Beskidach. Tężnie powstały już m.in. w Jaworzu i Jasienicy koło Bielska-Białej i Dębowcu, a fontanna solankowa w Strumieniu.

Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie wielu schorzeń. Cieszę się, że mieszkańcy Górek i Brennej od wiosny do jesieni będą mogli z nich korzystać na terenie naszej gminy. Bez wątpienia tężnia będzie turystyczną atrakcją. Fakt, że powstała ona w sąsiedztwie placu zabaw i siłowni +pod chmurką+ sprawia, iż mamy w Leśnicy ciekawy kompleks sportowo-rekreacyjny (…)”

powiedział wójt Jerzy Pilch.

W tężni wykorzystywana jest solanka wydobywana z odwiertu „Korona” w Zabłociu. Jest on czynny od 1892 r. Solanka zawiera m.in. biogeniczny jod, wapń oraz magnez. Ma potwierdzone właściwości lecznicze.

Inhalacje wspomagają profilaktykę i leczenie nieżytu górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i zatok, rozedmy, pylicy płuc i astmy, niedoczynności tarczycy, nerwicy wegetatywnej, stresu, ogólnego wyczerpania oraz alergicznych chorób górnych dróg oddechowych. Poprawiają komfort oddychania, hamują stany zapalne, a także nawilżają śluzówki.

Przeciwwskazania do solankowych inhalacji to ostre stany zapalne dróg oddechowych, nadczynność tarczycy oraz uczulenie na jod lub inny składnik solanki.

Samorząd Brennej poinformował, że budowa tężni kosztowała 318 tys. zł. Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. (PAP)


Komentarze