Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Tęsknie za tobą Czechu! - spontaniczna akcja w Cieszynie

Wiadomości
Spontaniczną akcję obrazującą tęsknotę „za niespodziewanie i nagle ograniczoną możliwością kontaktu z czeskimi przyjaciółmi” przeprowadziło w piątek dwóje mieszkańców Cieszyna. Nad brzegiem rzeki Olzy wywiesili banery z napisem „Tęsknię za tobą Czechu”.

Inicjator akcji Stefan Mańka powiedział, że ruch przygraniczny odbywający się do tej pory bez żadnych przeszkód i kontroli, w wyniku zagrożenia koronawirusem, został nagle został ucięty.

„Po czeskiej stronie miasta zostało wielu Polaków wynajmujących tam mieszkania, czy tworzących polsko-czeskie rodziny. Życie kulturalne tworzone na przygranicznym obszarze wspólnie przez Czechów i Polaków nagle napotkało na ostatnio już niezauważalną przeszkodę – granicę. Również handel i usługi w obu miastach odczuwają obecne ograniczenia” - powiedział.

Mańka zaznaczył, że „tak naprawdę Cieszyn stanowi jeden organizm”. „Mamy nadzieję, że Czesi przeczytają nasz komunikat i dowiedzą się, że na nich czekamy” – powiedział.

Współorganizatorka akcji Magdalena Szadkowska zaznaczyła, że Polacy i Czesi spacerowali wzdłuż Olzy wielokrotnie przekraczając granicę w ciągu dnia. „Ta sytuacja izolacji - dla wielu młodych osób zupełnie nowa, dla nieco starszych przypominająca, w sumie nie tak odległe czasy - jest w znacznym stopniu dotkliwa dla wszystkich mieszkańców podzielonego miasta” – dodała.

Mańka i Szadkowska powiesili nad graniczną rzeką Olzą dwa transparenty. W języku polskim i czeskim widniał na nich napis: „Tęsknię za tobą Czechu / Styska se mi po tobe, Cechu”.

Zdaniem burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz, „te proste słowa niosą wszystkie emocje, jakie towarzyszą w tym trudnym czasie”. „Pokazują, jak bardzo wprowadzenie granic wpływa na naszą codzienność, kontakty towarzyskie, ale także rodzinne. Mamy nadzieję, że ta sytuacja potrwa jak najkrócej. Dlatego kolejny raz proszę, ograniczmy kontakty bezpośrednie do minimum i w miarę możliwości zostańmy w domu" – powiedziała. (PAP)


Komentarze